11/Apr/16 08:47

Νίκη των Μπακς με πληθωρική εμφάνιση Γιάννη!

11 Apr 2016 2016-04-11T08:48:15+00:00.

- 11 Apr 2016

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είναι χωρίς αμφιβολία ο μεγάλος ηγέτης των Μπακς και σε ακόμα ένα παιχνίδι το επιβεβαίωσε. Τα “Ελάφια” δυσκολεύτηκαν αρκετά μέσα στη Φιλαδέλφεια, όμως στο τέλος πήραν τη νίκη με 109-108 στην παράταση και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα.

Ο “Greak Freak” πρόλαβε σε 40 λεπτά συμμετοχής να σημειώσει 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 κοψίματα, ένα εκ των οποίων ήταν το… νικητήριο αφού γλίτωσε την ομάδα του από σίγουρο καλάθι. Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Κρις Μίντλετον ο οποίος επέστρεψε “καυτός” στην ενεργό δράση και σταμάτησε στους 36 πόντους, 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Για λογαριασμό των 76ερς, ο Άις Σμιθ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ και μαζί με τον “διπλό” Νέρλενς Νόελ (18π, 10ρ) προσπάθησαν να οδηγήσουν την ομάδα τους στη νίκη.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Το Μιλγουόκι για ακόμα μία φορά ξεκίνησε δυνατά ένα παιχνίδι και για ακόμα μία φορά παρουσίασε νεκρά διαστήματα που λίγο έλειψε να στοιχίσουν. Πιο συγκεκριμένα, το 43-27 του πρώτου ημιχρόνου έδωσε σαφές προβάδισμα νίκης στους Μπακς που διατήρησαν ξεκάθαρο πλεονέκτημα μέχρι και τα μέσα της τρίτης περιόδου και το 73-57 δια χειρός Μίντλετον. Από αυτό το σημείο και έπειτα όμως η κατάσταση άλλαξε με τη Φιλαδέλφεια να πλησιάζει συνεχώς στο σκορ και να ισοφαρίζει σε 94-94 μόλις 2.21′ πριν τη λήξη. Οι γηπεδούχοι μάλιστα πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 96-94, πριν ο Γιάννης ισοφαρίσει σε 98-98 και στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Μπακς μπήκαν καλύτερα και το τρίποντο του Πάρκερ έδειχνε να “καθαρίζει” την υπόθεση νίκη με το σκορ στο 109-102. Τα διαδοχικά τρίποντα των Σμιθ και Τόμπσον ωστόσο έφεραν τους 76ερς σε απόσταση αναπνοής (109-108) ενώ ήταν αυτοί που είχαν και την τελευταία κατοχή στα χέρια τους. Ο Τόμπσον προσπάθησε να γίνει “ήρωας” όμως βρήκε απέναντι του τον “Greek Freak” o οποίος με το πέμπτο του μπλοκ στο παιχνίδι χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.