Στα ημιτελικά ο Άρης με… αδιανόητο τρόπο!

2016-04-23T19:52:46+00:00 2016-04-23T20:03:02+00:00.

23/Apr/16 19:52

Σε ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση και μία γκάφα που θα τη θυμούνται για πάντα οι φίλοι της Basket League ο Άρης… δραπέτευσε με 108-103 από την έδρα της Κηφισιάς και έγινε η πρώτη ομάδα που περνάει στα playoffs…

Σε ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση και μία γκάφα που θα τη θυμούνται για πάντα οι φίλοι της Basket League ο Άρης… δραπέτευσε με 108-103 στη δεύτερη παράταση από την έδρα της Κηφισιάς και έγινε η πρώτη ομάδα που περνάει στα playoffs!

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Με τους φίλους του Άρη να έχουν δημιουργήσει “καυτή” ατμόσφαιρα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 7-0 στο 3′ χτυπώντας στο ζωγραφιστό. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη αφού τα αμυντικά κενά επέτρεψαν στην Κηφισιά να τρέξει δικό της σερί και να ανατρέψει την κατάσταση (9-7, 5′). Ο ρυθμός ανέβηκε, τα ποσοστά ευστοχίας ήταν εντυπωσιακά και τα εκατέρωθεν καλάθια των Μούρτο και Ελ Αμιν διαμόρφωσαν το 18-18 στο 8′. Η ιδιαίτερα παραγωγική πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά στο 28-22 υπέρ των γηπεδούχων οι οποίοι έδειξαν να βρίσκονται σε εξαιρετική μέρα.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως η Κηφισιά σούταρε στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού με 9/12 σουτ και 7/9 βολές, ενώ ο Ελ Αμίν που στην πρεμιέρα είχε μείνει στο 0 σημείωσε ήδη 12 πόντους.

H διακοπή λόγω μικροέντασης στις εξέδρες διέκοψε τον ωραίο ρυθμό που είχε αποκτήσει το παιχνίδι με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να σταματήσουν να είναι το ίδιο αποδοτικές. Η προσπάθεια του Γκίκα διατήρησε την Κηφισιά μπροστά με 33-28 και από αυτό το σημείο και έπειτα ο Άρης κατέρρευσε. Τα πολλά λάθη (11) χάρισαν εύκολους πόντους στους αντιπάλους και η διαφορά ξέφυγε στην αρχή σε διψήφια επίπεδα (39-29) και στη συνέχεια έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της και το +17 (48-31).

Τα νεύρα ανάμεσα στους παίκτες ήταν πολλά και η τεχνική ποινή με την οποία χρεώθηκε ο Γλυνιαδάκης έδωσε στους φιλοξενούμενους την ευκαιρία να μειώσουν στο ημίχρονο σε 48-34.

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια η εικόνα δεν άλλαξε αφού ο Άρης προσπαθούσε να πλησιάσει αλλά η Κηφισιά έβρισκε πάντα τις λύσεις χτυπώντας κυρίως μέσα από το ζωγραφιστό (58-44). Το καλάθι που άλλαξε την ψυχολογία των παικτών του Δημήτηρ Πρίφτη ήταν ένα δύσκολο τρίποντο του Οκάρο Ουάιτ. Ο Αμερικάνος ξεκίνησε ένα μικρό σερί για λογαριασμό της ομάδας του που έριξε τη διαφορά για πρώτη φορά μετά από ώρα σε μονοψήφια επίπεδα (58-50). Ο Άρης άρχισε να βάζει το ένα τρίποντο μετά το άλλο, ο Ουέιτερς πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και κάπως έτσι η περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 65-61 αλλά το μομέντουμ να δείχνει Άρης.

Το τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι της αναμέτρησης ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους αφού το τρίποντο του Θοδωρή Ζάρα διαμόρφωσε το 65-64 και άγχωσε ακόμα περισσότερο τους αντιπάλους. Η Κηφισιά δεν μπορούσε να βάλει ούτε βολή, ο εκνευρισμός ήταν πολύ έντονος και η ισοφάριση δεν άργησε να έρθει (66-66).

Η συγκεκριμένη εξέλιξη λειτούργησε ως “καμπανάκι” για τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου οι οποίοι μπροστά στο φάσμα του αποκλεισμού έτρεξαν σερί 9-0 (!) και ξέφυγαν ξανά με 75-66 κόντρα στη ροή του αγώνα. Κύριος υπαίτιος αυτού ήταν ο Ελ Αμίν που πέτυχε δύσκολα καλάθια και έδωσε βαθιά ανάσα στην ομάδα του.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και διψήφια επίπεδα (78-68), πριν ο Άρης βγάλει ενέργεια στην άμυνα και μειώσει σε 79-75 επιστρέφοντας για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης με 2.06′ για τη λήξη. Ο εξαιρετικός Ουάιτ σκέπασε το καλάθι της ομάδας του, διαμόρφωσε το 80-79, πριν ο Κόεν χαρίσει το προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς για πρώτη φορά μετά από ώρα (81-80). Ο Ελ Αμίν ισοφάρισε σε 81-81 και στην τελευταία κατοχή ο Ουέιτερς έχασε μοναδική ευκαιρία να δώσει τη νίκη στον Άρη αφού αστόχησε σε φαινομενικά εύκολο λέι απ.

Η Κηφισιά μια ανάσα από τη νίκη αλλά…!

Έχοντας γλιτώσει τον αποκλεισμό στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, η Κηφισιά ξεκίνησε καλύτερα το έξτρα πεντάλεπτο και με επί μέρους σκορ 8-1 εξασφάλισε προβάδισμα νίκης με 88-82 και 3.01′ στο ρολόι. Ο Άρης δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη αφού η εύστοχη βολή του Ουάιτ και το τρίποντο του Ουέιτερς διαμόρφωσαν το 88-86, πριν ο Κασελάκης ανεβάσει τον δείκτη του σκορ και πάλι στο +5 (91-85), με 1.01′ στο ρολόι.

Ο άφαντος μέχρι εκείνη τη στιγμή Στίγκερς πέτυχε καθοριστικό καλάθι (93-88), όμως στα τελευταία 30″ η Κηφισιά έδειξε τάσεις αυτοκτονίας. Δέχθηκε άμεσα καλάθι από τον Ουέιτερς (93-90) και μετά από τραγικό λάθος είδε τη διαφορά να πέφτει στο -1 (93-92) και 10″ να απομένουν.

ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΙΝΕ!

Η Κηφισιά είχε στα χέρια της τη νίκη, προηγείτο με 95-93 και με 2″ να απομένουν ο Μάρσαλ έβαλε αυτοκαλάθι με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί σε νέα παράταση και το σκορ στο 95-95!

Νέα παράταση και… Άρης!

Με την ψυχολογία του Άρη να βρίσκεται στα ύψη, η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξέφυγε στην δεύτερη παράσταση ακόμα και με +8 (103-95). Η Κηφισά προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 105-102 όμως το τρίποντο του Ξανθόπουλου διαμόρφωσε το 108-102 και “καθάρισε” την υπόθεση πρόκριση!

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 48-34, 65-61, 81-81, 95-95, 103-108