28/Apr/16 09:06

Έγινε το (προβλεπόμενο) break στο Λ.Α.!

28 Apr 2016 2016-04-28T09:06:57+00:00.

- 28 Apr 2016

Οι Κλίπερς έπαιζαν χωρίς τον Κρις Πολ και τον Μπλέικ Γκρίφιν. Τους δύο κορυφαίους τους. Ε, τέτοιες ευκαιρίες δεν μπορούν να πάνε χαμένες. Οι Μπλέιζερς τους νίκησαν με 108-98 κάνοντας μέσα στο Λος Άντζελες το απολύτως φυσιολογικό και προβλεπόμενο break που τους οδηγεί μόλις μία νίκη μακριά από την πρόκριση!

Το αχτύπητο δίδυμο που τους οδήγησε όλη τη χρονιά έκανε και πάλι το θαύμα του. Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ ήταν πρώτος σκόρερ με 27 πόντους με 9/18 σουτ, ενώ ο Ντάμιαν Λίλαρντ πέτυχε 22 με 5/10 τρίποντα. Κι όμως. Έβαλε το πρώτο του καλάθι στην τρίτη περίοδο και αυτό ήταν το μοναδικό στο συγκεκριμένο κομμάτι του αγώνα! Σημείωσε όμως 16 πόντους στο κρίσιμο τέταρτο 12λεπτο και με αυτούς οδήγησε τους Μπλέιζερς στο θρίαμβο. Με νταμπλ-νταμπλ τέλειωσαν το ματς οι ψηλοί του Πόρτλαντ καθώς ο Μέισον Πλάμλι είχε 10π.-15ριμπ. και ο Μορίς Χάρκλες πέτυχε 19 με 10 “σκουπίδια”.

Ο Ρέντικ είχε 19 για τους Κλίπερς. Ο Τζαμάλ Κρόφορντ- καλύτερος έκτος παίκτης και φέτος- ξεκίνησε βασικός και πέτυχε 17 πόντους κι άλλους τόσους από τον πάγκο ο Τζεφ Γκριν που ουσιαστικά έπαιξε στη θέση του Γκρίφιν. Ο ΝτιΆντρε Τζόρνταν πρόσθεσε 16 με 17 ριμπάουντ.

Η σειρά μεταφέρεται στο Πόρτλαντ όπου μπροστά στο κοινό τους οι Μπλέιζερς θα έχουν την ευκαιρία για το 4-2 και μία πρόκριση που στο ξεκίνημα της σεζόν δεν είχε κατά νου κανείς…