04/May/16 08:24

Ο Λάουρι το θαύμα, ο Ουέιντ τη νίκη!

04 May 2016 2016-05-04T08:24:38+00:00.

- 04 May 2016

Όχι μία, αλλά δύο φορές νίκησαν οι Χιτ μέσα στο Τορόντο, 102-96, κάνοντας το break στο ξεκίνημα της ημιτελικής σειράς τους. Ο Κάιλ Λάουρι ισοφάρισε την κανονική περίοδο με τρίποντο-θαύμα από το κέντρο στερώντας από τους Χιτ αυτοί που δικαιούνταν σε ολόκληρο το παιχνίδι, αλλά και πάλι ο Ντουέιν Ουέιντ “καθάρισε” στην παράταση και για ακόμα μία φορά έγινε ο ήρωας για το Μαϊάμι που πήραν το αβαντάζ έδρας.

Το ματς ξεκίνησε με μία τρομακτική στιγμή για τους Χιτ, αφού ο Χασάν Ουάιτσαϊντ γύρισε το γόνατο του, ωστόσο επέστρεψε στο παιχνίδι και κατέβασε 17 ριμπάουντ. Ο Γκόραν Ντράγκιτς όμως ήταν ο κύριος υπεύθυνος για το σταθερό προβάδισμα που είχαν οι Χιτ σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, σκοράροντας 26 πόντους με 10/20 σουτ (3/4τριπ.)!

Ο ΝτεΡόζαν έβαλε μεν 22 πόντους αλλά γενικά ήταν άστοχος (9/22) όπως – και πάλι – ο Λάουρι με 3/13 σουτ. Έβαλε όμως το ένα και (παραλίγο) καλό. Ο Βαλαντσιούνας κρατούσε με 24 πόντους τους Ράπτορς κι ο Τέρενς Ρος από τον πάγκο με 19. Ο τελευταίος μάλιστα μείωσε σε 89-86 με 6,5 πριν το τέλος. Οι Χιτ έκαναν λάθος στην επαναφορά, ο Ρος έβαλε μία βολή κι έγινε αμέσως φάουλ στον Ουάιτσαϊντ.

Ο σέντερ των Χιτ έβαλε τη δεύτερη, οι Ράπτορς δεν είχαν τάιμ άουτ, αλλά ο Λάουρι που τα έχει “σπάσει” στα πλέι οφς (τώρα μετράει 8/50 τρίποντα) πέτυχε το τρίποντο-προσευχή από το κέντρο.

Στην παράταση όμως οι Ράπτορς θυμήθηκαν πάλι τον κακό τους εαυτό κι ο Ουέιντ (24 πόντοι) με επτά πόντους στην παράταση έκρινε πρακτικά τον νικητή και αυτός ήταν η ομάδα του (102-96).

Οι Ράπτορς απλά διατήρησαν την αρνητική τους παράδοση που τους φέρνει να χάνουν σχεδόν πάντα το πρώτο παιχνίδι μίας σειράς πλέι οφς (1-9 ρεκόρ!) και τις περισσότερες φορές (πέντε) στο γήπεδο τους.