04/May/16 09:00

Ανατροπή και 2-0 οι Ουόριορς!

04 May 2016 2016-05-04T09:00:46+00:00.

- 04 May 2016

Για περισσότερα από 43-44 λεπτά, οι Μπλέιζερς πίστευαν στο θαύμα. Διατηρούσαν το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα και μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με +11. Κανείς όμως δεν μπορεί να λυγίσει τους πρωταθλητές και δη στο γήπεδο τους. Οι Ουόριορς ανέτρεψαν τα πάντα στο τελευταίο 12λεπτο και με επί μέρους σκορ 34-12 (!) γύρισαν το παιχνίδι και νίκησαν άνετα τελικά με 110-99 για το 2-0 στη σειρά!

Ο Στεφ Κάρι δεν αγωνίστηκε και πάλι, αλλά όλα δείχνουν πως επιστρέφει στο τρίτο παιχνίδι και δεν ξέρουμε κατά πόσο οι Μπλέιζερς θα μπορέσουν να κάνουν έστω και τη μισή επιστροφή από το 0-2, όπως έκαναν κατά των Κλίπερς.

Τίποτα δεν θύμισε τον πρώτο αγώνα και γενικά τα παιχνίδια των Ουόριορς στην Όρακλ Αρίνα, όπου συνήθως … κόβουν το βήχα των αντιπάλων τους από το ξεκίνημα. Οι Μπλέιζερς με «καυτό» τον Λίλαρντ (25 με 6/11 τρίποντα) και τον ΜακΚόλουμ (22π.), προηγήθηκαν ακόμα και με 17 πόντους κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά με 34-21. Παρότι οι γηπεδούχοι μείωσαν, η τρίτη περίοδος ανήκε και πάλι στους Μπλέιζερς και μάλιστα με τρίποντο του Λίλαρντ στην εκπνοή, ξέφυγαν με 87-76.

Αυτό όμως ήταν κι ένα από τα… τελευταία τους καλάθια στο παιχνίδι. Το Γκόλντεν Στέιτ βρήκε την ευστοχία του με τον Κλέι Τόμπσον (27) και τον Αντρέ Ιγκουοντάλα (15π.), ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν έκανε ακόμα ένα πολύπλευρο παιχνίδι με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ, επτά ασίστ και τέσσερα μπλοκ!

Με τρίποντο του Κλέι ισοφάρισαν στα μισά του 12λεπτου και με ακόμα ένα από τον ίδιο πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στο παιχνίδι (!) με μόλις 5.33 να απομένουν! Δεν χρειάστηκε όμως να κυνηγήσουν ξανά στο σκορ αφού όσο περνούσε η ώρα μεγάλωναν τη διαφορά, τελειώνοντας με +11: «Κρατηθήκαμε καλά και μετατρέψαμε ένα κακό παιχνίδι για μας σε νίκη. Είχαμε αρκετό χρόνο πάντως…», τόνισε ο Στιβ Κερ ανακουφισμένος.