Με περίπατο ο Ολυμπιακός ένα βήμα από τον τελικό!

2016-05-06T20:48:41+00:00 2016-05-06T20:57:01+00:00.

06/May/16 20:48

Οι πρωταθλητές επικράτησαν με 80-67 με κορυφαίο τον Λοτζέσκι.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα ούτε στο δεύτερο παιχνίδι απέναντι στην ΑΕΚ και με 80–67 έκανε το 2-0 στη σειρά απέχοντας μία νίκη από τον τελικό όπου θα προσπαθήσει να διατηρήσει τα σκήπτρα του πρωταθλητή.

Μπορεί να μην επικράτησε συντριπτικά όπως στο πρώτο παιχνίδι (93-58), αλλά και πάλι δεν είχε ουσιαστικά προβλήματα πέρα από το πρώτο δεκάλεπτο κι ούτε απειλήθηκε ποτέ. Η διαφορά μάλιστα μειώθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν τα πράγματα χαλάρωσαν πολύ.

Με πιο πολλές λύσεις στην επίθεση από ότι η πολύ άστοχη ΑΕΚ, οι «ερυθρόλευκοι» όταν πήραν το προβάδισμα το κράτησαν με άνεση καθώς τους βοηθούσε και η άμυνα τους σε αυτό. Πιο δημιουργικός και συγκεντρωμένος, αντιμετώπισε ουσιαστικό θέμα μοναχά με τον Μαυροειδή που μέσα στη ρακέτα ήταν κυρίαρχος. Εξαιρετικός ήταν ο Ματ Λοτζέσκι, πολύ καλά απέδωσαν τα “τεσσάρια” του Σφαιρόπουλου (14+13 Πρίντεζης με Αγραβάνη) ενώ ο Σπανούλης έκανε δημιουργικό παιχνίδι με εννιά ασίστ.

Η ΑΕΚ αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό και για παραπάνω από έξι λεπτά έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι. Με τον Σάκοτα στο «τρία» και τους Μιλόσεβιτς, Μαυροκεφαλίδης στη «φροντ λάιν» είχε αποτέλεσμα ειδικά στην άμυνα όπου μόνο ο Αγραβάνης σκόραρε για τον Ολυμπιακό (7-14 στο 5’). Το ψηλό σχήμα συνεχίστηκε κι όταν πέρασε ο Μαυροειδής στη θέση του Μιλόσεβιτς, με τον Έλληνα σέντερ να κερδίζει πολλές «μάχες» στο πρώτο ημίχρονο (φόρτωσε με φάουλ τον Χάντερ και αρχικά πήρε τα ριμπάουντ από τον Ουόρικ).

Προϊόντος του χρόνου όμως άλλαξαν τα πράγματα. Μόλις ενεργοποιήθηκε επιθετικά ο Σπανούλης και μπήκε στην εξίσωση ο Πρίντεζης, ο Ολυμπιακός έγινε πιο γρήγορος και αποτελεσματικός. Πρόλαβε μάλιστα να προηγηθεί στο τέλος του δεκαλέπτου με 23-22, βάζοντας τις βάσεις για τη συνέχεια. Το τελευταίο προβάδισμα για την ΑΕΚ ήταν στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου με τρίποντο του Καλαμπόκη (23-25). Χάκετ, Στρόμπερι, Λοτζέσκι και Ουόρικ έδωσαν νέα πνοή στον Ολυμπιακό σε σχέση με τους αναπληρωματικούς της ΑΕΚ, ειδικά στην άμυνα. Η ΑΕΚ σκόραρε μόλις άλλους τέσσερις πόντους μετά το τρίποντο του Καλαμπόκη, ίσως και επηρεασμένη από τον καυγά του Ζντοβτς με τον Γκριν που παραλίγο να έρθουν στα χέρια!

Ο Λοτζέσκι με 12 πόντους έκανε τη διαφορά σε αυτό το διάστημα, ο Ουόρικ συνήλθε γρήγορα, ενώ ο Σπανούλης με τον Χάκετ δημιουργούσαν εξαιρετικά, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 44-29!

Ο Ολυμπιακός ξέφυγε ακόμα και με 22 πόντους διαφορά, 53-31 (23’) αφού η ΑΕΚ δεν μπορούσε να συνέλθει με τίποτα στην επίθεση. Ο Κάρτερ μπόρεσε να σταματήσει το σκοράρισμα του Σπανούλη, αλλά όχι και τη δημιουργία του αρχηγού του Ολυμπιακού που είχε 9 ασίστ από το 27’! Η ορμή του Ολυμπιακού καταλάγιασε με την ΑΕΚ να βρίσκει λύσεις κυρίως με τον Μαυροειδή. Μείωσε ως το 57-43 (29’), αλλά ήταν πολύ άστοχη (33%) για να μπορέσει να γίνει περισσότερο απειλητική.

Μολοταύτα, η ΑΕΚ δεν παράτησε το παιχνίδι κι αυτό λογίζεται στα υπέρ της. Ο Μαυροειδής συνέχισε το καταστροφικό του έργο μέσα στη ρακέτα του Ολυμπιακού κι άμα ήταν στοιχειωδώς πιο εύστοχος, τότε θα μπορούσε να κάνει ακόμα μεγαλύτερη ζημιά. Χάρη κυρίως σε αυτόν και δευτερευόντως στον Μιλόσεβιτς και τον Μπράουν, η ΑΕΚ μείωσε σε 66-55 με πέντε λεπτά να απομένουν. Εκεί όμως που νόμιζες πως θα γίνει πιο απειλητική, λες και ξύπνησε τον Ολυμπιακό από το χαλαρό του τέταρτο δεκάλεπτο. Με συνοπτικές διαδικασίες οι γηπεδούχοι επανέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα, ξέφυγαν με 74-55 και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος…