Σπουδαίος Άρης και “τελικός” στο ΟΑΚΑ!

2016-05-11T19:53:19+00:00 2016-05-11T20:04:12+00:00.

11/May/16 19:53

Ο Άρης δεν αστειεύεται! Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησε ξανά του Παναθηναϊκού με 56-50 και θα διεκδικήσει την πρόκριση της στους τελικούς της Basket League στο 5ο και τελευταίο παιχνίδι του ΟΑΚΑ…

Ο Άρης δεν αστειεύεται! Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησε ξανά του Παναθηναϊκού με 56-50 και θα διεκδικήσει την πρόκριση της στους τελικούς της Basket League στο 5ο και τελευταίο παιχνίδι του ΟΑΚΑ.

Οι ΜακΝιλ (16π, 8ρ), Ουάιτ (10π, 14ρ) και Ουότερς (12π, 5ασ.) ήταν για ακόμα μία φορά οι κορυφαίοι για λογαριασμό του Άρη αποδεικνύοντας τις εξαιρετικές επιλογές ξένων που έγιναν το καλοκαίρι.

Αντίθετα, οι “πράσινοι” δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα με τον Έλιοτ Ουίλιαμς να σταματάει στους 19 πόντους αλλά να μην παίρνει ανάλογες βοήθειες.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα παιχνίδι το οποίο ήταν ιδιαίτερα νευρικό στα πρώτα του λεπτά, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 8-4 στο 5′ μετά από καλάθι του Έλιοτ Ουίλιαμς στον αιφνιδιασμό. Δείγμα του μεγάλου εκνευρισμού και των κακών επιλογών ήταν το πολύ χαμηλό σκορ, με τον Ραντούλιτσα να διαμορφώνει το 12-6 έπειτα από ωραία προσπάθεια.

Από τη στιγμή που ο Άρης σούταρε με πολύ κακά ποσοστά από την περιφέρεια (0/7 τρίποντα), ο Ουότερς επιχείρησε να πλησιάσει κοντά στο καλάθι και δικαιώθηκε, “κλείνοντας” το δεκάλεπτο στο 12-8.

Οι “πράσινοι” άρχισαν σταδιακά να επιβάλλουν το ρυθμό τους και με τον Ραντούλιτσα να κυριαρχεί πλήρως στη ρακέτα ξέφυγαν ακόμα και με +8 (16-8). Μετά από συνολικά έντεκα άστοχες προσπάθειες έξω από τα 6.75, ο Φλιώνης διέκοψε το αρνητικό σερί για τους γηπεδούχους (16-11), ωστόσο η καθολική υπεροχή του Παναθηναϊκού στα ριμπάουντ (12 επιθετικά) ανέβασε τη διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της (22-11, 16′).

Οι σημαντικές απουσίες των τριών Αμερικανών (Φελντέιν, Γκιστ, Χέινς) δεν έδειξαν να επηρεάζουν τους φιλοξενούμενους που πήγαν στα αποδυτήρια διατηρώντας προβάδισμα ασφαλείας με +10 (29-19). Ο Δημήτρης Πρίφτης είδε τους παίκτες του να υστερούν σημαντικά σε κάθε στατιστική κατηγορία, ενώ δεν μπορεί να είναι σε καμία περίπτωση ευχαριστημένος από την πολύ χαμηλή παραγωγικότητα.

Τα δύο λάθη του Χάντερ και τα τέσσερα (!) εύστοχα τρίποντα του Άρη στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου άλλαξαν εντελώς την εικόνα της αναμέτρησης και έφεραν το σκορ στην ισοπαλία (31-31). Ο Αργύρης Πεδουλάκης κάλεσε εσπευσμένα σε τάιμ άουτ αλλά δεν κατάφερε να ανακόψει τον ρυθμό των αντιπάλων που δεν άργησαν να πάρουν το προβάδισμα στην αναμέτρηση δια χειρός ΜακΝιλ (33-32).

Ο Παναθηναϊκός έχασε εντελώς την επαφή του με το καλάθι με αποτέλεσμα να πετύχει μόλις τρεις πόντους σε περισσότερα από εφτά λεπτά παιχνιδιού και να βρίσκεται σταθερά πίσω (38-32, 28′). O Άρης βελτίωσε σημαντικά την άμυνα του και με επί μέρους σκορ 19-5 στο τρίτο δεκάλεπτο ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση και ανέλαβε ρόλο οδηγού.

Η τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδος ξεκίνησε με καλάθι του Κοέν, όμως ο Διαμαντίδης απάντησε με μακρινό τρίποντο για να δώσει βαθιά ανάσα στους “πράσινους” (40-37). Ο Αργύρης Πεδουλάκης έβλεπε τους παίκτες του να είναι αυτοί που χάνουν πλέον τα ριμπάουντ και ακόμα ένα τρίποντο του ΜακΝιλ μετά από ανανεωμένη επίθεση χάρισε στους γηπεδούχους τη μεγαλύτερη υπέρ τους διαφορά (45-37), με 6.56′ στο ρολόι.

Ο Καλάθης σούταρε με το πολύ κακό 1/11 εντός παιδιάς, τα λάθη του Παναθηναϊκού είχαν φτάσει τα 16 ωστόσο το τρίποντο του Φώτση κράτησε τους φιλοξενούμενους σε απόσταση μιας κατοχής (45-42), με 4.49 να απομένουν. Ο Δημήτρης Πρίφτης προσπάθησε να αλλάξει το μομέντουμ καλώντας σε τάιμ άουτ αλλά χωρίς επιτυχία. Το μεγάλο τρίποντο του Ουίλιαμς και ένα ακόμα κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά με αέρα +3 (48-45).

Οι εναλλαγές του σκορ ήταν συνεχείς και το νέο ξέσπασμα του Άρη (6-0 σερί) μετέφερε την πίεση στην πλευρά του Παναθηναϊκού που βρέθηκε πίσω με 51-48, μόλις 1.20 πριν τη λήξη. Ο Οκάρο Ουάιτ πέτυχε το σημαντικότερο καλάθι της αναμέτρησης σχεδόν σε νεκρό χρόνο (53-50) και στην επόμενη κατοχή οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Με λιγότερα από 18″ να απομένουν οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έκαναν επίτηδες φάουλ στον ΜακΝιλ και εκείνος ευστόχησε σε 1/2 ελεύθερες βολές για να δώσει σαφές προβάδισμα νίκης στον Άρη (54-50). Το νέο άστοχο τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου έσβησε και τις τελευταίες ελπίδες του Παναθηναϊκού, με τον Άρη να παίρνει σπουδαία νίκη με 56-50 και να ισοφαρίζει τη σειρά σε 2-2.

Τα δεκάλεπτα: 8-12, 19-29, 38-34, 56-50