Πρόκριση με… σβηστές μηχανές η Φενέρ!

2016-05-20T18:30:18+00:00 2016-05-20T18:34:37+00:00.

20/May/16 18:30

Η Φενέρμπαχτσε έπαιξε όσο χρειάστηκε για να νικήσει (81-64) στην έδρα της Ουσάκ και να κάνει το 2-0 στη σειρά των προημιτελικών.

Η φιναλίστ της Ευρωλίγκας προκρίθηκε έτσι στους “4” των τουρκικών playoffs, όπου περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Γαλατάσαραϊ-Καρσίγιακα.

Ο Πέρο Άντιτς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 18 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα και 4/5 τρίποντα. Επίσης, μάζεψε 9 ριμπάουντ κι ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του.

Καταλυτική η παρουσία του Τζίτζι Ντατόμε (15π.) στο ξέσπασμα της τέταρτης περιόδου, ενώ λύσεις έδωσε κι ο Μελίχ Μαχμούτογλου. Ο Κώστας Σλούκας είχε 5 πόντους και 2 ασίστ σε 19 λεπτά.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από το ξεκίνημα την ανωτερότητα τους και βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με 16 πόντους (30-14 στο 13′). Η Ουσάκ, όμως, έκανε καλύτερο… φίνις στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να “ροκανίσει” τη διαφορά

Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν κάπως τα πολύ άσχημα ποσοστά τους και μπόρεσαν να πλησιάσει στο -6 (35-41). Ο Άντιτς μαζί με τον Μαχμούτογλου που ήρθε από τον πάγκο έδωσε λύσεις κι λύσεις κι η Φενέρ διατηρούσε μια διαφορά ασφαλείας.

Τελικά, με ένα ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο “καθάρισε” την υπόθεση νίκη… Τα τρίποντα του Ντατόμε (δύο) και Σλούκα έστειλαν τη διαφορά στο +18 (76-58 στο 35′) και κάπου εκεί το υπόλοιπο του αγώνα απέκτησε τυπική διαδικασία.