Ανατροπή… σωτηρίας με ΜακΚόλουμ, Λάσμε η Γαλατά

2016-05-20T20:44:15+00:00 2016-05-20T21:41:18+00:00.

20/May/16 20:44

Η Γαλατασαράι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αλλά πέρασε νικηφόρα (65-62) από την έδρα της Καρσίγιακα κι απέφυγε τον αποκλεισμό.

Η Γαλατάσαραϊ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αλλά πέρασε νικηφόρα (65-62) από την έδρα της Καρσίγιακα κι απέφυγε τον αποκλεισμό.

Η κάτοχος του Eurocup είχε ηττηθεί στην έδρα της στο πρώτο ματς και για 36 λεπτά ήταν με το… ένα πόδι εκτός ημιτελικών, ωστόσο στο τέλος “καθάρισε” η τριάδα των Λάσμε, ΜακΚόλουμ και Μίτσοφ! Η Γαλατά ισοφάρισε σε 1-1 κι η πρόκριση θα κριθεί στο “Αμπντί Ιπεκτσί”, στον τρίτο και τελευταίο αγώνα.

Ο Έρικ ΜακΚόλουμ (14π.) πέτυχε το νικητήριο τρίποντο για την ομάδα του, η οποία ολοκλήρωσε τον αγώνα με σερί 9-0 καθώς 3’55” πριν το φινάλε έχανε με 62-56! Καθοριστική συμβολή στο συγκεκριμένο σημείο αλλά και γενικότερα στο ματς είχε ο Στεφάν Λάσμε, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ. Τέλος, εξαιρετικός ήταν κι ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ (16π., 6ρ., 5ασ.).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά από την αρχή και λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκαν να προηγούνται με 32-22 (19′). Η Καρσίγιακα, όμως, με ένα σερί 9-0 πέρασε μπροστά με 46-45 (29′) κι έδειξε να ελέγχει την αναμέτρηση, ωστόσ στα τελευταία λεπτά υπέστη μπλάκ άουτ στην επίθεση κι έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να προκριθεί στα ημιτελικά.