Η ΑΕΚ νίκησε στο 3on3!

2016-05-21T20:10:57+00:00 2016-05-22T01:46:45+00:00.

21/May/16 20:10

Η ΑΕΚ των πολλών απουσιών είχε σε μεγάλη μέρα τον αρχηγός της, Ντούσαν Σάκοτα κι επικράτησε 89-84 του Άρη, κάνοντας το 2-0 στη σειρά των μικρών τελικών, σε μια αναμέτρηση που εξελίχθηκε σε αγώνα 3on3 στο φινάλε!

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Ο Σάκοτα σημείωσε 22 πόντους με 6/8 σουτ (4/5 τρίποντα), έχοντας καταλυτική παρουσία στα τελευταία λεπτά όταν ο Άρης επέστρεψε από το -18, ισοφαρίζοντας σε 75-75. Όλα αυτά, όμως, πέρασαν σε δεύτερη μοίρα…

Την παράσταση έκλεψε αυτό που έγινε στο τέλος, τις δύο ομάδες να παίζουν τρεις εναντίον τριών καθώς οι διαιτητές απέβαλαν με ντισκαλιφιέ τους Παπαντωνίου και Σάκοτα από την ΑΕΚ και Ουότερς, Ουάιτ από τον Άρη αλλά τους δύο πάγκους μετά από σύρραξη που έγινε 14” πριν το φινάλε.

Τα εύκολα λάθη των παικτών του Άρη στο ξεκίνημα, έδωσε εύκολους πόντους (βλ. 9 στο πρώτο δεκάλεπτο) στην ΑΕΚ, η οποία ξεκίνησε τον αγώνα με 11-0. Οι ατομικές προσπάθειες του ΜακΝιλ δεν ήταν αρκετές για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ήταν άστοχοι. Αντίθετα, η “Ένωση” με τον Σάκοτα να εκτελεί από τα 6μ75 (σ.σ. είχε 4/5 στην πρώτη περίοδο), βρήκε ρυθμό και ξέφυγε με +14 (23-9 στο 8′).

Την ώρα που ο αρχηγός της ΑΕΚ εκτελούσε από την περιφέρεια, Μαυροειδής και Έρικ έδωσαν σημαντικές λύσεις κοντά στο καλάθι, ενώ αξιόπιστος επιθετικά ήταν κι ο Μαρκ Κάρτερ. Κάπως έτσι η ομάδα του Ζντοβτς διατηρούσε με σχετική ευκολία μια διψήφια διαφορά, ενώ η αποβολή του ΜακΝιλ έκανε χειρότερα τα πράγματα για τον Άρη.

Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν “χτίσει” διαφορά 18 πόντων (53-35 στο 22′). Αυτός που ανέλαβε να δώσει… ζωή στον Άρη ήταν ο Θοδωρής Ζάρας, ο οποίος με 8 μαζεμένους πόντους βοήθησε την ομάδα του να κάνει σερί 12-0 και να ξαναμπεί στο ματς (53-47).

Με τον Ζάρα να φτάνει τους 15 πόντους (είχε 7 στο πρώτο ημίχρονο) και τον άποντο ως το 20′, Μούρτο να μπαίνει στο κλίμα του αγώνα, σημειώνοντας 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Άρης μείωσε σε 60-56 (28′). Η ΑΕΚ ήταν φανερά εκτός ρυθμού κι εκμεταλλεύτηκε τις βολές και τα λάθη των αντιπάλων της για να μείνει μπροστά στο σκορ.

Οι Ζάρας και Μούρτος πέτυχαν τους 22 από τους 26 πόντους των “κίτρινων” στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά το τρίποντο του Μιλόσεβιτς αποτέλεσε ψυχολογική… ένεση για την ΑΕΚ, η οποία με σουτ έξω από τα 6μ75 του Κάρτερ, προηγήθηκε με 71-61 (31′). Ο Δημήτρης Πρίφτης επέλεξε να περάσει τη μπάλα μέσα στο “ζωγραφιστό” εκεί όπου ο Ουάιτ άρχισε να δημιουργεί προβλήματα στους παίκτες του Ζντοβτς. Τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο για τους γηπεδούχους κι ο Άρης με επιμέρους 14-4 ισοφάρισε σε 75-75, 2’15” πριν το φινάλε.

Η επιμονή των παικτών της ΑΕΚ στο τρίποντο τελικά δικαιώθηκε καθώς Μπράουν και Παπαντωνίου ευστόχησαν, κάνοντας το 81-78, ενώ ο Σάκοτα πήρε το καθοριστικότερο επιθετικό ριμπάουντ για να κάνει το 83-78, 44” πριν το φινάλε! Ο αγώνας πήγε στη διαδικασία των βολών μέχρι να γίνει η συμπλοκή κι το ματς να εξελιχθεί σε αγώνα 3on3…

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 48-35, 68-61, 89-84.