Πολύ σκληρό για να πεθάνει το Τορόντο!

24 May 2016 2016-05-24T09:16:49+00:00.

- 24 May 2016

Του Γιώργου Ορφανάκη/info@eurohoops.net

Δεν αστειεύονται οι Ράπτορς! Η ομάδα του Τορόντο υπερασπίστηκε για δεύτερη διαδοχική φορά την έδρα της, επικράτησε των Καβαλίερς με 105-99 και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών της Ανατολής σε 2-2.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για λογαριασμό των γηπεδούχων ήταν οι Λάουρι (35π, 5ρ, 5ασ.) και ΝτεΡόζαν (32π, 3ρ, 3ασ.), την ώρα που ο Μπιγιόμπο κάλυψε για ακόμα μία φορά εξαιρετικά το καλάθι της ομάδας του με μόλις 5 πόντους αλλά 14 ριμπάουντ και 3 τάπες.

Το Κλίβελαντ παρουσιάστηκε αρκετά άστοχο με μόλις 13/41 τρίποντα (31.7%) με τους Λεμπρόν (29π, 9ρ, 6ασ.) και Ίρβινγκ (26π, 6ασ.) να προσπαθούν χωρίς επιτυχία να αποτρέψουν την ήττα. Πολύ αρνητικός για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν ο Κέβιν Λοβ ο οποίος σταμάτησε στους 10 πόντους και τα 7 ριμπάουντ με μόλις 4/14 σουτ.

Οι Ράπτορς επέβαλλαν από πολύ νωρίς τον ρυθμό τους και μετά την ισορροπημένη πρώτη περίοδο (27-24) πάτησαν “γκάζι” και εξασφάλισαν πολύ σημαντικό προβάδισμα με +16 (57-41) στο ημίχρονο. Οι Καβαλίερς ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν αρχικά σε 78-67 και στη συνέχεια έτρεξαν σερί 10-0 για να πλησιάσουν στον πόντο (78-77).

Από αυτό το σημείο και έπειτα οι εναλλαγές του σκορ ήταν συνεχείς με τον Τζέιμς να βάζει μπροστά τους φιλοξενούμενους (84-83) και τον ΝτεΡόζαν να απαντάει λίγη ώρα αργότερα για το 98-96 υπέρ του Τορόντο, μόλις 3.59′ πριν τη λήξη. Οι τελευταίες κατοχές ωστόσο δεν εξελίχθηκαν όπως θα επιθυμούσαν οι Καβαλίερς που είδαν τη διαφορά να αυξάνεται και να φτάνει μέχρι το τελικό 105-99.