2016-05-25T20:43:01+00:00 2016-05-25T20:43:01+00:00.

Lefteris Moutis

25/May/16 20:43

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η Φενερμπαχτσέ έκανε πολύ εύκολα το 1-0 στην ημιτελική σειρά του πρωταθλήματος με τη Γαλατασαράι (93-79) με τους Βέσελι και Ντίξον να κάνουν τη διαφορά.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη σειρά με την κάτοχο του Eurocup, Γαλατασαράι. Η Φενέρ επιβλήθηκε με 93-79 έχοντας στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα διαφορά ασφαλείας από την “αιώνια” αντίπαλο της.

Εξαιρετικοί ήταν από το ξεκίνημα οι Γιαν Βέσελι (24π.) και Μπόμπι Ντίξον (16π.), ενώ ο Μελί Μαχμούτογλου ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο, όταν και είχε 12 πόντους με απόλυτη ευστοχία.

Η Γαλατασαράι βρέθηκε τελευταία φορά σε απόσταση βολής στο 15′ (38-36) χάρη στους ΜακΚόλουμ (22π.) και Ντέιβις (17π.). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 19-2 στα επόμενα πέντε λεπτά, εξασφάλισαν αβαντάζ 19 πόντων (57-38) λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου και απέκτησαν ασφαλές προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν χωρίς δυσκολία μέχρι τέλους.

Ο Κώστας Σλούκας τελείωσε το ματς με 7 πόντους (2/3 δίπ., 1/1 τριπ.) και 3 ασίστ σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Η πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος κρίνεται στις τρεις νίκες και η επόμενη αναμέτρηση θα διεξαχθεί και πάλι στην Ulker Sports Arena.