Ο δολοφόνος ξαναχτύπησε!

2016-05-26T20:38:35+00:00 2016-05-26T21:23:34+00:00.

Lefteris Moutis

26/May/16 20:38

Ο Βασίλης Σπανούλης “καθάρισε” και πάλι! Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πέτυχε 10 πόντους στα τελευταία τρία λεπτά και με το ντεμαράζ του έδωσε τη μεγάλη νίκη στους “ερυθρολεύκους” με 77-72 επί του Παναθηναϊκού για το 2-1.

Του Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο “Kill-Bill” πέτυχε 11 πόντους από το 37′ και μετά και ήταν και πάλι ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τον Ολυμπιακό που βρισκόταν πίσω στο σκορ με 7 πόντους (59-66, 34′), αλλά επέστρεψε στο ματς χάρη στον αρχηγό του.

Οι Πειραιώτες θέλουν μια ακόμα νίκη για να κατακτήσουν το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα, ενώ οι “πράσινοι” για να κατακτήσουν τον τίτλο καλούνται να υπερασπιστούν την έδρα τους στο τέταρτο ματς και να κάνουν το break στο πέμπτο παιχνίδι όπως είχαν κάνει μόνο το 1999.

Μέχρι τα μέσα της τελευταίας περιόδου, ο Παναθηναϊκός έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και να μην μπορεί να απειληθεί από τον Ολυμπιακό. Ωστόσο, ένα ξέσπασμα του Παπαπέτρου και έπειτα του αρχηγού του, έκανε τη διαφορά.

Ο Ολυμπιακός θέλησε να χτυπήσει για μια ακόμα φορά την άμυνα του Παναθηναϊκού κοντά στο καλάθι, αλλά αυτή τη φορά δεν ήταν ο στόχος ο Γιώργος Πρίντεζης, αλλά ο Νίκολα Μιλουτίνοφ. Ο Σέρβος σέντερ πέτυχε δυο συνεχόμενα καλάθια και ανάγκασε τον Αργύρη Πεδουλάκη να αποσύρει στο πρώτο λεπτό τον Χάντερ με τον Παπαγιάννη. Οι “ερυθρόλευκοι” ωστόσο, είχαν σε πολύ καλή κατάσταση από το ξεκίνημα τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος “τρύπησε” αρκετές φορές την αντίπαλη άμυνα και οδήγησε στο 8-2 (3′).

Οι “πράσινοι” είχαν παρόμοιο τρόπο δράσης στοχεύοντας στο post με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο αρχικά και τον Δημήτρη Διαμαντίδη στη συνέχεια θέλοντας να φθείρουν αμυντικά τον “Kill-Bill”. Σημαντική ήταν και η βοήθεια του Γιώργου Παπαγιάννη, ενός παίκτη-άσο στο μανίκι του Αργύρη Πεδουλάκη που δεν είχε εμφανιστεί στους δυο προηγούμενους τελικούς. Ο νεαρός σέντερ πήρε επιθετικά ριμπάουντ, τελείωσε φάσεις κοντά στο καλάθι και χρέωσε με τρία γρήγορα φάουλ τον Μιλουτίνοφ.

Το δίδυμο των Διαμαντίδη-Καλάθη στην περιφέρεια έκανε τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους. Αμφότεροι πέτυχαν από 7 πόντους μέχρι το 9′ τρέχοντας σερί 10-0 για το 8-12 (7′), ενώ η διαφορά υπέρ της ομάδας τους έφθασε στο +8 (11-19, 9′). Ο Ολυμπιακός έμεινε για επτά λεπτά χωρίς σκορ εντός παιδιάς, αλλά με 8/10 βολές έμεινε κοντά στο σκορ.

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις επιθετικά, καθώς ο Γιώργος Πρίντεζης αντιμετώπιζε συνεχώς μπροστά του διπλό μαρκάρισμα αδυνατώντας να πάρει προσπάθειες ανάλογες με των δυο πρώτων τελικών. Αυτός που έκανε ωστόσο, τη διαφορά ήταν ο Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος σκόραρε με κάθε πιθανό τρόπο.

Κέρδισε βολές, χτύπησε στα “close out”, “τρύπησε” την άμυνα του Παναθηναϊκού και ευστόχησε σε τρίποντο τρέχοντας μόνος του σερί 11-0 για την ανατροπή του Ολυμπιακού (22-21, 11′)! Ο Αμερικανός περιφερειακός έδωσε λύσεις επιθετικά, αλλά τη διαφορά στο παιχνίδι έκαναν οι Χάκετ και Στρόμπερι με την εξαιρετική άμυνα που έπαιξαν. Οι δυο τους πέτυχαν και από ένα γκολ-φάουλ και με τη βοήθεια του Σπανούλη που ευστόχησε σε τρίποντο, αύξησαν το προβάδισμα στο +6 (32-26, 15′).

Και πάλι όμως, αυτός που βοήθησε τον Παναθηναϊκό να επιστρέψει στο ματς ήταν ο Νικ Καλάθης που ήταν πολύτιμος επαναλαμβάνοντας μια εμφάνιση ανάλογη με του πρώτου τελικού. Ο Ελληνοαμερικανός γκαρντ οδήγησε τους “πρασίνους” στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου και με τη βοήθεια του “εκτελεστή” Φελντέιν, ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα (39-44, 20′).

Ο Φώτσης χρεώθηκε στο 16′ με τρίτο φάουλ, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν πια στο ροτέισον τον Γιώργο Παπαγιάννη που έπαιξε σημαντικό ρόλο στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη σούταραν στο ημίχρονο με 50% πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (5/10) και διατηρούσαν στα χέρια τους τον έλεγχο ενός αγώνα που κρεμόταν σε μια.. κλωστή.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι Λοτζέσκι και Σπανούλης έφεραν τον Ολυμπιακό και πάλι μπροστά στο σκορ (46-44, 22′), αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με τον Νικ Καλάθη να εκμεταλλεύεται την παθητική αντιμετώπιση της άμυνας των γηπεδούχων και με τον Γιώργο Παπαγιάννη να ανανεώνει συνεχώς επιθέσεις εκμεταλλευόμενος την υψομετρική διαφορά του με τους αντιπάλους (50-52, 25′) και να φθάνει τους 9 πόντους στο 24′.

Ο Ολυμπιακός έβρισκε περισσότερους πόντους στο ανοικτό γήπεδο σε σχέση με τον Παναθηναϊκό, αλλά χωρίς να έχει σε καλή μέρα τον Γιώργο Πρίτνεζη δεν είχε σταθερή απειλή από το post. Ο “υπαρχηγός” πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 32′ (59-62), ενώ μέχρι τότε είχε μόλις 0/2 σουτ. Δεν πρόλαβε όμως, να απειλήσει περισσότερο, διότι στο 33′ ζήτησε αλλαγή δείχνοντας ότι πονάει.

Οι αστάθμητες παράγοντες του αγώνα ήταν οι δυο νεαροί του Παναθηναϊκού. Μετά τον Παπαγιάννη, ο Χαραλαμπόπουλος έκανε μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση, ανέλαβε πολλές επιθέσεις με το παιχνίδι του με πλάτη στο καλάθι και αποτέλεσε σημείο αναφοράς για τους “πρασίνους” οδηγώντας στο +7 (59-66, 34′).

Οι δυο ομάδες έδειχναν αγχωμένες και μπλοκαρισμένες κάνοντας συνεχόμενα λάθη μένοντας για αρκετή ώρα χωρίς σκορ. Αυτός που έλυσε το “γόρδιο δεσμό” για τον Ολυμπιακό ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος με πέντε συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 64-66 στο 37′. Και ο Βασίλης Σπανούλης πήρε τη σκυτάλη. Ο αρχηγός των Πειραιωτών πέτυχε 4/4 βολές και ένα μεγάλο τρίποντο οδηγώντας στο 71-66, 1’48” πριν τη λήξη.

Μέχρι εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς καλάθι εντός παιδιάς από το 33′ έχοντας μόνο ένα καλάθι εντός παιδιάς στην τέταρτη περίοδο. Οι “πράσινοι” είχαν την ευκαιρία να σκοράρουν, αλλά μολονότι ξεκίνησαν το ματς με 15/15 (μέχρι το 34′), οι Διαμαντίδης και Γκιστ είχαν 0/4 βολές στα τελευταία τρία λεπτά.

Ο Φελντέιν σκόραρε για το 71-68 (1’38”), αλλά ο “Kill-Bill” ξαναχτύπησε! Ευστόχησε σε νέο τρίποντο για το 74-68 μόλις 70 δεύτερα πριν το τέλος και έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στον Ολυμπιακό! Ο Διαμαντίδης είχε 1/2 βολές και οι ελπίδες του Παναθηναϊκού εξανεμίστηκαν με το κλέψιμο του Λοτζέσκι στον Παππά και το κάρφωμα του Χάντερ στον αιφνιδιασμό.