Άνοιξε το σκορ η Λαμποράλ με νταμπλ-νταμπλ του Μπουρούση!

2016-05-27T21:21:09+00:00 2016-05-27T21:21:09+00:00.

27/May/16 21:21

Άποντος στο πρώτο μέρος, 10 έβαλε στο δεύτερο με 12 ριμπάουντ ο MVP της λίγκας. Κορυφαίος ο Άνταμς με 24 πόντους στο 81-76 επί της Γκραν Κανάρια.

Η μεγάλη εμφάνιση του Ντάριους Άνταμς και η άνοδος του Γιάννη Μπουρούση στο δεύτερο ημίχρονο, οδήγησαν τη Λαμποράλ Κούτσα στην πρώτη νίκη της στα πλέι οφς, επικρατώντας δύσκολα της Γκραν Κανάρια με – στη Βιτόρια!

Οι γηπεδούχοι άφησαν πίσω τους το κακό- εκατέρωθεν- πρώτο ημίχρονο στο οποίο βρέθηκε μπροστά η φιλοξενούμενη ομάδα με 32-31 και με επιθετικό κρεσέντο του Άνταμς που τέλειωσε το ματς με 24 πόντους, κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην προημιτελική σειρά.

Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν άποντος σε αυτό το στείρο και νευρικό πρώτο μέρος, ωστόσο στο δεύτερο επέστρεψε με δέκα πόντους και συνολικά 12 ριμπάουντ συνολικά (πρώτος ριμπάουντερ του αγώνα), επιβεβαιώνοντας πως ο MVP της ισπανικής λίγκας μπορεί να κάνει τη διαφορά έστω και σε μικρό διάστημα.

Η Λαμποράλ ξέφυγε με 58-48 στο 30’, αλλά η Γκραν Κανάρια επέστρεψε στο παιχνίδι χάρη κυρίως στον Σίλι (18π.). Ο Νιούλεϊ με τρίποντο μείωσε σε 79-76, 20’’ πριν το τέλος, ωστόσο ο Μπουρούσης ήταν ψύχραιμος στις βολές (81-76) που ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη για τη Λαμποράλ.

Ο Άνταμς με 24 πόντους (4/11 τρίποντα) ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα, ενώ 11 είχε ο Τζέιμς (0/4τρ.) κι από 10 οι Χάνγκα, Τιλί, Μπουρούσης όπως προαναφέραμε.

Εκτός των 18 του Σίλι, ο Μπάεζ σημείωσε 12 για την Γκραν Κανάρια, ο Όμιτς πρόσθεσε 10, ενώ εξαφανίστηκε ο Όλιβερ με μόλις τρεις πόντους (1/5τριπ.).