Δεν χάνει από την Ούνικς η ΤΣΣΚΑ!

2016-06-01T19:50:33+00:00 2016-06-01T20:00:17+00:00.

01/Jun/16 19:50

Την 11η νίκη της σε 12 αναμετρήσεις στην Vtb League με αντίπαλο την Ούνικς πανηγύρισε η ΤΣΣΚΑ, η οποία επικράτησε με 84-76 κι έκανε το πρώτο βήμα για την υπεράσπιση του τίτλου της.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι δεν έχουν ηττηθεί από την ομάδα του Καζάν τα τελευταία πέντε χρόνια, εκμεταλλεύτηκαν το ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, όταν ξέφυγαν με +18.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν να επιστρέψουν στην τέταρτη περίοδο αλλά οι Τεόντοσιτς και Ντε Κολό δήλωσαν παρών στα κρίσιμα. Στα αξιοσημείωτα κι η διαφορά στους πόντους μέσα στο “ζωγραφιστό” με την ΤΣΣΚΑ να έχει σχεδόν τους διπλάσιους (40-24).

Ο δεύτερος τελικός θα διεξαχθεί την Παρασκευή και πάλι στη Μόσχα,με τον πρωταθλητή να αναδεικνύεται στις τρεις νίκες.

Η Ούνικς έδειξε να αιφνιδιάζει την ΤΣΣΚΑ και προηγήθηκε με 8-2 αλλά σταδιακά ο Τεόντοσιτς κι η παρέα του πήραν τον έλεγχο. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με 8-0 και πήραν το προβάδισμα, έχοντας πρωτοστάτη τον Σέρβο γκαρντ.

Ουσιαστική βοήθεια προσέφερε κι ο Φριντζόν, ο οποίος σημείωσε 8 πόντους σε μόλις 9 λεπτά στο πρώτο μέρος, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 26-15 (12′). Τις λύσεις για την ομάδα του Καζάν έδωσε ο Καϊμακόγλου, επιτρέποντας στην Ούνικς να μειώσει σε 42-39.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όμως, η ΤΣΣΚΑ έδειξε ότι δεν είχε διάθεση για… ντέρμπι και με ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, εκτόξευσε τη διαφορά στο +18! Ο Φριντζόν συνέχισε την πολύ καλή δουλειά, ενώ στην επιθετική εξίσωση προστέθηκαν κι οι Χάινς, Ντε Κολό, με αποτέλεσμα η ομάδα του Ιτούδη να προηγηθεί με 69-51 (26′).

Οι ατομικές ενέργεια του Πονκρασόφ έδωσαν… ζωή στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με επιμέρους 11-1, μείωσαν σε 77-70, μπαίνοντας και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης.

Οι Ντε Κολό και Τεόντοσιτς, όμως, διατήρησαν την ΤΣΣΚΑ σε απόσταση ασφαλείας, με τον Σέρβο γκαρντ να σημειώνει καθοριστικό τρίποντο που έκανε το 82-72, 2’30” πριν το φινάλε.