Επιβίωσε στο θρίλερ κι έκανε το break η Φενέρ

2016-06-03T21:15:19+00:00 2016-06-04T09:43:23+00:00.

03/Jun/16 21:15

Η Φενέρμπαχτσε απέδρασε με 87-85 από την έδρα της Αναντολού Εφές κι έκανε το break στον πρώτο τελικό του τουρκικού πρωταθλήματος.

Ο Έκπε Ούντο ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του Ομπράντοβιτς, έχοντας 18 πόντους και 6 ριμπάουντ αλλά κυρίως καθοριστική συμβολή στην τέταρτη περίοδο όταν οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν την κατάσταση και πήραν το πάνω χέρι.

Καταλυτικός κι ο Μπόμπι Ντίξον με τους 17 πόντους και τις 5/6 βολές στο φινάλε, ενώ ψύχραιμος ήταν κι ο Μαχμούτογλου (6/6 βολ.). Δεν έφτασαν για τους γηπεδούχους οι Τόμας Ερτέλ (23π.) και Μπράιαντ Ντάνστον (16π., 11ρ.).

Η Φενέρ έκανε έτσι το 1-0, αν κι η σειρά έχει ακόμα πολύ δρόμο καθώς ο πρωταθλητής αναδεικνύεται στις τέσσερις νίκες.

Η Εφές πήρε τον έλεγχο της αναμέτρηση από το ξεκίνημα και με πρωτοστάτη τον Ερτέλ διατηρούσε το προβάδισμα σταθερά μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου. Μάλιστα, ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με 52-40 (26’), καθώς η Φενέρ είχε αρκετά προβλήματα στην επίθεση.

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς, όμως, βλέποντας τον αγώνα να… ξεγλιστράει από τα χέρια τους έβγαλαν αντίδραση και με σερί 9-0, μείωσαν σε 52-49. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό και με τους Ντίξον και Βέσελι να αναλαμβάνουν δράση ολοκλήρωσαν την ανατροπή (57-58) με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Μοιραία λοιπόν η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο. Η Φενέρ βρήκε πόντους από τη γραμμή των βολών, ενώ εξαιρετική δουλειά κοντά στο καλάθι έκανε ο Ούντο.

Ο Αμερικανός σέντερ με το σκορ 68-68, σημείωσε 8 καθοριστικούς πόντους που βοήθησαν την ομάδα του να ξεφύγει με 78-72 (37’). Η Εφές μείωσε σε 79-82, με τα λάθη να διαδέχονται στη συνέχεια το ένα το άλλο, μέχρι ο Ερτέλ με 2/2 βολές να μειώσει στον πόντο, 17’’ πριν το φινάλε.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των βολών με τους παίκτες να είναι απόλυτα εύστοχοι ακόμα κι ο Ερτέλ είχε 2/2 στα 3’’ πριν το φινάλε! Ο Ντίξον είχε 1/2 αλλά στα 2’’ που απέμεναν η Εφές δεν μπορούσε να κάνει σουτ υπό καλές προϋποθέσεις.