06/Jun/16 08:02

«Πράσινο» φως για το back to back!

06 Jun 2016 2016-06-06T08:09:50+00:00.

- 06 Jun 2016

Όσοι πίστευαν πως αυτοί οι Ουόριορς είναι… μούφα, καλύτερα να αναθεωρήσουν σιγά, σιγά. Με 28 πόντους του εκπληκτικού Ντρέιμοντ Γκριν, οι πρωταθλητές διέλυσαν με 110-77 τους τραγικούς Καβαλίερς, έκαναν το 2-0 διατηρώντας το αβαντάζ έδρας και πάνε στο Κλίβελαντ με ασφάλεια και το ηθικό στα ύψη!

Ο Ντρέιμοντ έκανε και πάλι τα… δικά του στο παιχνίδι καθώς εκτός των 28πόντων, πρόσθεσε επτά ριμπάουντ και πέντε ασίστ. Ντύθηκε και… Κάρι για τις ανάγκες των Ουόριορς, βάζοντας πέντε τρίποντα σε οκτώ προσπάθειες την ώρα που ο MVP έπαιξε μόλις 25 λεπτά λόγω φάουλ (τέσσερα). Δεν χρειάστηκε όμως.

Όχι ότι ήταν κακός με 18 πόντους και 7/11 σουτ (ξεκίνησε με 0/2). Ο Κλέι Τόμπσον έβαλε 17 επίσης με πολύ καλά ποσοστά (6/13 με 4/8 τρίποντα όσα ο Κάρι), ο «πάγκος» πέτυχε πάλι +40 πόντους (ακριβώς αυτό το νούμερο), ενώ ο Μπόγκουτ έκοβε ότι έβρισκε γύρω του (πέντε τάπες, οι τέσσερις στο πρώτο επτάλεπτο) και αποθεώθηκε από το ενθουσιώδες κοινό.

«Τώρα πρέπει να σκεφτούμε καλά», λέει ο Στεφ Κάρι προσπαθώντας να μετριάσει τον ενθουσιασμό: «Θα παγιδευτούμε αν σκεφτούμε πως βρήκαμε την τέλεια μέθοδο για να νικάμε τους Καβαλίερς και πως δεν έχουν τύχη στη σειρά. Βρισκόμαστε δύο νίκες μακριά, αλλά ακόμα η δουλειά δεν τέλειωσε. Οπότε δεν θα χοροπηδάμε πάνω κάτω από τη χαρά μας», κατέληξε ο MVP.

Το Κλίβελαντ ξεκίνησε καλύτερα. Ο Ίρβινγκ μπήκε στο ματς με 2/2 σουτ, οι Καβς προηγήθηκαν 9-4 και 21-19 στο 12λεπτο, αλλά ως εκείνο το σημείο η ευστοχία των Splash Brothers ήταν χαμηλή. Εντέλει ο Ίρβινγκ είχε μόλις 5/14 σουτ (10π.), ενώ παρότι ο Λεμπρόν κόντεψε να πετύχει τριπλ νταμπλ (19π.-8ρ.-9ας.) με 14 πόντους στο δεύτερο 12λεπτο, πρόσθεσε επτά λάθη και δεν ήταν τόσο αποδοτικός (7/17σουτ).

Οι Ουόριορς πέρασαν μπροστά με +8 στο ημίχρονο και στο τρίτο 12λεπτο κούνησαν το… μαντίλι αποχαιρετώντας τους Καβς που δεν μπορούσαν με τίποτα να ακολουθήσουν τους ρυθμούς των πρωταθλητών (+21).

Δείτε τα περισσότερα καλάθια του δεύτερου τελικού στο βίντεο που ακολουθεί…