Ανώτερη η Φενέρ, 2-1 την Εφες!

2016-06-07T20:56:42+00:00 2016-06-07T20:56:42+00:00.

07/Jun/16 20:56

Η Φενέρμπαχτσε ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του τρίτου τελικού κι επικράτησε 84-72 της Αναντολού Εφες, κάνοντας το 2-1.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς απέχει πλέον δύο νίκες από την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Το δίδυμο των Μπογκντάνοβιτς (17π.) και Βέσελι (16π., 7ρ.) ηγήθηκε των γηπεδούχων, οι οποίοι αντέδρασαν υποδειγματικά όταν η αντίπαλος της έκανε την ανατροπή στην τρίτη περίοδο.

Συγκεκριμένα, η Φενέρ διατηρούσε μια διαφορά κοντά στους 10 πόντους καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου αλλά μετά την ανάπαυλα η Εφες επέστρεψε δυναμικά και μετά από σερί 12-0, πέρασε μπροστά με 57-55 (28′). Στην τελευταία περίοδο, όμως, οι γηπεδούχοι έπαιξαν αποτελεσματική άμυνα κι έβγαλαν τελείως εκτός ρυθμού τους φιλοξενούμενους που τα περίμεναν όλα από τους Σάριτς (18π.) και Ερτέλ (12π.).

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς ξέφυγαν με 76-63 και κάπου εκεί η Εφές έριξε λευκή πετσέτα, με τη διαφορά να πλησιάζει τους 20 πόντους (82-66 στο 39′). Θετική εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 7 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 18 λεπτά.

Ο Έλληνας γκαρντ άκουσε το όνομα του να γίνεται σύνθημα, όπως και αυτά των Ομπράντοβιτς και Ούντο…