07/Jun/16 23:06

Ο Βίβες “σκότωσε” τη Ρεάλ!

07 Jun 2016 2016-06-08T11:17:36+00:00.

- 07 Jun 2016

Με ένα απίστευτο σουτ, 2” πριν το τέλος της παράτασης, η Βαλένθια νίκησε 87-86 τη Ρεάλ και μείωσε σε 2-1 τη σειρά των ημιτελικών της Liga Endesa.

Ο Φελίπε Ρέγιες με 1/2 βολές έκανε το 86-85 για τους Μαδριλένους, οι οποίοι ήταν έτοιμοι να “σκουπίσουν” τη σειρά, παίρνοντας την πρόκριση για τους τελικούς με 3-0. Ο Γκιγέμ Βίβες, όμως, είχε διαφορετική άποψη και με το σουτ που θα δείτε παρακάτω κράτησε “ζωντανή” τη Βαλένθια.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τη Βαλένθια, η οποία έχασε τον Τζον Σούρνα, ο οποίος χτύπησε άσχημα το χέρι του και χρειάστηκε να μεταφερθεί εσπευσμένα στο νοσοκομείο.

Παρ’ όλα αυτά οι “νυχτερίδες” δεν πτοήθηκαν και πήραν το προβάδισμα με 23-15 (9’) αλλά οι Μαδριλένοι βρήκαν τον τρόπο να ανατρέψουν την κατάσταση και να πάρουν το προβάδισμα με 41-36 (19’).

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι μέχρι το 26ο λεπτό όταν ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων μετέτρεψε το 53-52 σε 64-54. Η Βαλένθια έδειχνε ότι θα τελειώσει το ματς αλλά ο Ρούντι Φερνάντεθ πήρα την κατάσταση στα χέρια του και με διαδοχικά καλάθι έκανε την ανατροπή (69-67).

Αυτός που γλίτωσε στην κανονική διάρκεια τους γηπεδούχους ήταν ο Σάτο, ο οποίος με τρίποντο έκανε το 74-74, κάτι που δεν μπόρεσε να επαναλάβει ο Λούτσιτς κι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση, οι Φερναντεθ και Νοτσιόνι έδειξαν να “καθαρίζουν” την υπόθεση νίκη αλλά οι γηπεδούχοι επέστρεψαν από το 76-83, ισοφαρίζοντας σε 85-85! Ο Ρέγιες έκανε με μια βολή το 85-86, πριν ο Βίβες πει τον τελευταίο λόγο.