Σούπερ Ουόναμεϊκερ – Ζήσης, έτοιμη για τίτλο η Μπάμπεργκ

2016-06-08T22:38:56+00:00 2016-06-08T22:38:56+00:00.

08/Jun/16 22:38

Μία νίκη μακρυά από την κατάκτηση του δεύτερου διαδοχικού πρωταθλήματος Γερμανίας βρίσκεται η Μπάμπεργκ μετά την εκτός έδρας επικράτηση με 92-90 απέναντι στην ιδιαίτερα μαχητική Ουλμ…

Μία νίκη μακρυά από την κατάκτηση του δεύτερου διαδοχικού πρωταθλήματος Γερμανίας βρίσκεται η Μπάμπεργκ μετά την εκτός έδρας επικράτηση με 92-90 απέναντι στην ιδιαίτερα μαχητική Ουλμ.

Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 79-74 περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, ωστόσο κατάφεραν να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση και να πάρουν τη νίκη χάρη σε καλάθι του Ουόναμεϊκερ. Στην τελευταία κατοχή οι γηπεδούχοι αστόχησαν εις διπλούν σε προσπάθεια για τρεις και πλέον βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο (0-2 νίκες).

Ο Μπράντλεϊ Ουόναμεϊκερ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης αφού σημείωσε 23 πόντους, 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ, την ώρα που ο Νίκος Ζήσης πρόσθεσε 15 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ πετυχαίνοντας ένα ιδιαίτερα κρίσιμο τρίποντο. Πολύ σημαντική βοήθεια πρόσφερε και ο Νικόλο Μέλι με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ πριν αποβληθεί με 5 φάουλ.

Για λογαριασμό της Ουλμ, οι Μπάτλερ (19π, 4ρ) και Γκούντερ (20π, 8ασ.) προσπάθησαν να οδηγήσουν την ομάδα τους σε μία πολύ σημαντική νίκη αλλά λύγισαν στις λεπτομέρειες.