Τρίποντη παράσταση και Φενέρ για κούπα!

2016-06-09T20:40:08+00:00 2016-06-09T20:41:00+00:00.

09/Jun/16 20:40

Η Φενέρμπαχτσε έχει πάρει τον αέρα της Αναντολού Εφες και μετά το αποψινό πάρτι της (101-79), θέλει άλλη μια νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Κώστα Σλούκα ήταν το απόλυτο αφεντικό στον τέταρτο τελικό και βλέποντας το καλάθι σαν βαρέλι, έξω από τα 6μ75, έφτασε άνετα στο 3-1. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν 14/23 τρίποντα, έχοντας πρώτους σκόρερ τους Λουίτζι Ντατόμε (21π.) και Μπόμπι Ντίξον (21π.)

Κάπως έτσι το Σάββατο θα έχει την ευκαιρία με νίκη στο “Αμπντί Ιπεκτσί” να επιστρέψει στην κορυφή του τουρκικού πρωταθλήματος μετά το 2014, κατακτώντας το έβδομο πρωτάθλημα της ιστορίας της.

Ο Μπαλμπάι ήταν κεφάτος και σημείωσε 15 πόντους στο πρώτο μέρος, με την Εφές να ξεκινάει δυνατά και να προηγείται με 16-11 (6’). Οι Ντίξον και Ντατόμε, όμως, ηγήθηκαν της ανατροπής της Φενέρ, έχοντας μαζί 23 πόντους ως το 20’.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς πήρε τον έλεγχο του αγώνα και μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου είχε βρεθεί στο +13 (50-37). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο δεύτερο ημίχρονο από εκεί που είχαν μείνει στο πρώτο κι η διαφορά έφτασε στο +16 (57-41 στο 23’), την ώρα που η Εφές είχε 1/11 τρίποντα!

Οι παίκτες της Φενέρ έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι κι έχοντας 10/16 τρίποντα, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +21 (74-53 στο 29’). Με buzzer-beater του Ντίξον, οι γηπεδούχοι πήγαν στην τέταρτη περίοδο, έχοντας διαφορά 23 πόντων (76-53). Αυτό πάντως δεν τους εμπόδισε να συνεχίσουν το πάρτι τους έξω από τα 6μ75 και να πετύχουν την κατοστάρα!

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 50-37, 76-53, 101-79.