11/Jun/16 08:10

MVP με … αιτία!

11 Jun 2016 2016-06-11T08:10:10+00:00.

- 11 Jun 2016

Οι επικριτές του Στεφ Κάρι και των Ουόριορς (αδικαιολόγητα αφού ήταν μπροστά με 2-1) πρέπει σιγά, σιγά να ανακαλέσουν. Ο MVP και οι πρωταθλητές πέρασαν με ορμή μέσα από το Κλίβελαντ με 108-97 χάρη σε ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο (ειδικά στην άμυνα) και τώρα απέχουν μόλις μία νίκη από την κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου τίτλου τους!

Φαίνεται πως αυτή τη φορά θα το κάνουν μέσα στην Όρακλ Αρίνα (πέρυσι πανηγύρισαν στο Κλίβελαντ), εκτός αν ο Λεμπρόν και οι Καβς βρούνε κάτι μέσα τους για να σταματήσουν τώρα τον ενθουσιασμό και το ρυθμό της κορυφαίας ομάδας της διετίας. Κορυφαίας και σε σύνολο νικών όλων των εποχών σε μία σεζόν πλέον…

Ο Κάρι είχε 48 πόντους όλους κι όλους στους τρεις πρώτους τελικούς. Απάντησε με 38 στο ματς που ίσως κρίνει τη σειρά, με 7/13 τρίποντα και έξι τελικές πάσες: «Γυρίσαμε πίσω στις ρίζες μας ως ομάδα», είπε ο Στεφ καθώς είδε και τον «αδελφό» του Κλέι Τόμπσον να ξεχωρίζει με 25 πόντους και 4/9 τρίποντα, ενώ ο σπουδαίος Χάρισον Μπαρνς (14π.) κράτησε τους Ουόριορς στο ξεκίνημα του αγώνα (4/5τριπ.) όταν οι Καβαλίερς μπήκαν με φόρα από το προηγούμενο ματς. Μετά το ημίχρονο τους… κόπηκε και ειδικά στην τέταρτη περίοδο.

«Είναι ο Στεφ Κάρι. MVP για κάποιο λόγο…», αποκρίθηκε ο Στιβ Κερ σε ερώτηση για την απόδοση του Κάρι και δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω. Αν και βέβαια, ο Κερ απέδειξε πως ξέρει να διαχειρίζεται την ομάδα του, αλλάζοντας σχήματα και προσπαθώντας για το καλύτερο, όπως κι έγινε.

Οι Ουόριορς είχαν 17/36 τρίποντα (τρομερό ποσοστό) πετυχαίνοντας ρεκόρ στην ιστορία σε αγώνα τελικών! «Κάποτε θα γινόταν. Δεν μπορείς να συγκρατήσεις αυτούς τους παίκτες για πάντα», είπε ο Κερ.

Ο Κάιρι Ίρβινγκ ήταν εξαιρετικός με 34 πόντους και κυρίως χάρη σε αυτόν και τα επιθετικά ριμπάουντ του Τρίσταν Τόμπσον, οι Καβαλίερς πήραν προβάδισμα στο πρώτος μέρος (55-50). Ίσως να ήταν και μεγαλύτερο αν ο Λεμπρόν δεν ήταν εξαιρετικά κλεισμένος από την άμυνα των «χαμηλών» Ουόριορς (μέχρι κι ο ΜακΆντου έπαιξε σέντερ), αλλά αυτή σκάλωσε στο αμυντικό ριμπάουντ.

Ο Τζέιμς έβαλε 20 στο δεύτερο κι ο Ίρβινγκ 34 συνολικά. Μαζί πέτυχαν 16 από τα 18 σουτ της ομάδας τους στα δύο τελευταία 12λεπτα και προφανώς αυτό δεν τους βοήθησε. Ο Κέβιν Λοβ επέστρεψε από τη διάσειση με 11 πόντους, ερχόμενος για πρώτη φορά από τον πάγκο από το 2010 στη Μινεσότα!