Τέλος η κατάρα! Πρωτάθλημα στους Καβς με ΛεΜπρόν

20 Jun 2016 2016-06-20T05:12:15+00:00.

- 20 Jun 2016

Της Εurohoops team/ info@eurohoops.net

Στα τελευταία 4,5 λεπτά σημειώθηκαν μόλις 4 πόντοι. Ανήκαν, όμως, όλοι στους Καβαλίερς και ήταν αρκετοί για τη νίκη με τον Κάιρι Ιρβινγκ να πετυχαίνει το τρίποντο του αγώνα (92-89) και τον Λεμπρόν Τζέιμς να προσθέτει με δέκα δεύτερα στο χρονόμετρο μία στις δύο βολές.

Το Κλίβελαντ επικράτησε με 93-89 και κατάφερε να κερδίσει το πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία του μετά από 52 χρόνια ύπαρξης με τον Ίρβινγκ να έχει 26 πόντους και τον Λεμπρόν να τελειώνει το ματς με τριπλ νταμπλ, δηλαδή 27 πόντους, 11 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Κάπως έτσι και με δεδομένη όλη τη σειρά των τελικών πήρε το βραβείο του MVP, κάνοντας το Κλίβελαντ την πρώτη ομάδα που επέστρεψε και πήρε τίτλο παρότι βρέθηκε να χάνει με 3-1 νίκες.

Από την άλλη πλευρά ο Ντρέιμοντ Γκριν είχε 32 πόντους, 15 ριμπάουντ και 9 ασίστ σε ένα μεγάλο ματς που δεν ήταν αρκετό, ειδικά από τη στιγμή που ο Στεφ Κάρι έμεινε στους 17 πόντους και ο Κλέι Τόμπσον στους 14. Μοιάζει ειρωνικό, αλλά τελικά το πιο σημαντικό τρίποντο του αγώνα το πέτυχε ο Ίρβινγκ.

To παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ για το μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου. Με τους Καβαλίερς, όμως, να έχουν μόλις 1/14 τρίποντα, οι Ουόριορς που στο “σπίτι” τους ήταν καυτοί με 10/21 τρίποντα, προηγήθηκαν με 47-40 και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με πλεονέκτημα επτά πόντων (49-42) με τον Γκριν να έχει σκοράρει ήδη 22 πόντους, να έχει μαζέψει 6 ριμπάουντ και να έχει μοιράσει 5 ασίστ.

Η αντεπίθεση των Καβαλίερς ξεκίνησε με δύο τρίποντα του Τζ.Ρ.Σμιθ και τον Ιρβινγκ να παίρνει τη μπαγκέτα, να φτάνει τους 21 πόντους και να τους δίνει προβάδισμα με 68-61 μετά από ένα σερί 14-2. Ωστόσο με έναν αφηνιασμένο Γκριν, οι Ουόριορς ισοφάρισαν ξανά σε 71-71 και το τρίτο δωδεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 76-75.

Ένα μεγάλο τρίποντο του Στεφ Κάρι έκανε το σκορ 83-83 και έδωσε την ώθηση στους Ουόριορς για να χτίσουν μια μικρή διαφορά (87-83) 5,5 λεπτά πριν το φινάλε.

Η απάντηση όμως ήταν ένα σερί 6-0 από το Κλίβελαντ (89-87) με τον ΛεΜπρόν να πετυχαίνει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο και ισοφάριση στη συνέχεια από τον Κλέι Τόμπσον (89-89). Ήταν προφανές ότι τα πάντα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες και αυτό συνέβη.