Εθνική: Υψηλή πτήση με Ιράν, χαμηλά το κεφάλι…

2016-07-04T19:39:38+00:00 2016-07-04T19:39:38+00:00.

04/Jul/16 19:39

Πολύ εύκολη αποδείχθηκε η πρεμιέρα της εθνικής ομάδας με αντίπαλο το Ιράν! Επόμενος στόχος η νίκη με το Μεξικό και όλα θα κριθούν στα νοκ – άουτ παιχνίδια

Αποστολή στο Τορίνο, Νίκος Βαρλάς

Εύκολη αποδείχθηκε η αποστολή της εθνικής ομάδας στο πρώτο της παιχνίδι στο Τορίνο με αντίπαλο το Ιράν! Η επίσημη αγαπημένη νίκησε πολύ εύκολα με 78-53 την ομάδα του Ντιρκ Μπάουερμαν και πλέον στρέφει το βλέμμα της στον αγώνα με το Μεξικό. Το δείγμα ήταν θετικό, αλλά το Ιράν δεν έχει καμία σχέση με τους αντιπάλους που θα βρει η Ελλάδα στα ματς που θα κρίνουν τα πάντα… Οπότε χαμηλά το κεφάλι!

Κορυφαίοι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 16 πόντους (με ένα χαμένο σουτ), ο Κώστας Κουφός, ο Στράτος Περπέρογλου, ενώ πολλά προσέφεραν ο Νικ Καλάθης και ο Γιάννης Μπουρούσης. Γενικά δεν χρειάστηκε να ζοριστεί η εθνική και ουσιαστικά έκανε και διαχείριση δυνάμεων για την συνέχεια του τουρνουά.

Η αναμέτρηση

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ελλάδα βρήκε εύκολα επιθετικό ρυθμό και έβγαλε ωραίες φάσεις, δείχνοντας επιθετικό πλουραλισμό. Το θέμα είναι πως η απόδοση στην άμυνα δεν κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη προηγήθηκε με 27-21 στο 10′ με τους Γιάννη Αντετοκούνμπο, Κώστα Κουφό και Στράτο Περπέρογλου να σκοράρουν από 7 πόντους έκαστος. Για το Ιράν τη ζημιά έκανε ο συνήθης ύποπτος, ο “γίγαντας” Χαμέν Χαντάτι με 11 πόντους.

Με τρίποντο του Γιάννη Αθηναίου η εθνική πήγε για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφια τιμή (35-25) και αυτό που χρειαζόταν είναι να σφίξει περισσότερο την άμυνα και να γίνει πιο σκληρή σε αυτό το κομμάτι, έτσι ώστε να δημιουργήσει μεγαλύτερη απόσταση ασφαλείας από τους Ιρανούς.

Η παρουσία του Θανάση Αντετοκούνμπο και του Ιωάννη Παπαπέτρου έδωσαν στην Ελλάδα την αμυντική αποφασιστικότητα, ώθηση και αφοσίωση που χρειαζόταν και στο 25′ η διαφορά έφτασε στους 14 πόντους (39-25)! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την εθνική μας να εξασφαλίζει την μεγαλύτερη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου, μετά από δημιουργία του Γιάννη Αντετοκούνμπο στο ανοιχτό γήπεδο και τρίποντο του Στράτου Περπέρογλου!

Το 48-31 ήταν μια πολύ καλή παρακαταθήκη και το πιο θετικό από όλα, πως η ομάδα στο δεύτερο δεκάλεπτο δέχτηκε μόνο 10 πόντους και ήλεγξε απόλυτα τον ρυθμό και την επίθεση των Ιρανών. Ο Χαντάντι σε αυτό το διάστημα πέτυχε μόλις 4 πόντους και χρεώθηκε και με το τρίτο φάουλ του. Η διαφορά ποιότητα των 2 ομάδων, ήταν εμφανής και στην σχέση ασίστ – λαθών.

Το Ιράν είχε 15 λάθη για 8 ασίστ και η Ελλάδα 15 ασίστ και 8 λάθη! Αν σε αυτή τη σύγκριση προσθέσουμε ότι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε +3 επιθετικά ριμπάουντ, η σούμα βγάζει 10 παραπάνω κατοχές!

Κυριαρχία στο δεύτερο ημίχρονο

Η ομάδα μπήκε ορεξάτη και με αυτοπεποίθηση στην επανάληψη και πολύ γρήγορα εκτίναξε την διαφορά στους 22 πόντους (53-31). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν είχε αντίπαλο όταν αποφάσιζε να πάει προς το καλάθι, ο Περπέρογλου ήταν σε καλή μέρα εκτελεστικά και σιγά – σιγά μπήκε και ο Γιάννης Μπουρούσης στην επιθετική εξίσωση. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Ντιρκ Μπάουερμαν με τον Χαντάντι να κουράζεται και να έχει 4 φάουλ, έβρισκε κάποιες… σποραδικές λύσεις από την περιφέρεια, που δεν ήταν σε καμία περίπτωση αρκετές για να προβληματίσουν την εθνική.

Στο 35΄με τρίποντο του Αγραβάνη το σκορ έγινε 73-48 και τα τελευταία 5 λεπτά ήταν αμιγώς διαδικαστικού χαρακτήρα και τίποτα περισσότερο. Η εθνική είχε ήδη κάνει το πρώτο βήμα και θέλει μια νίκη την Τετάρτη απέναντι στο Μεξικό, για να μπει στα νοκ – άουτ παιχνίδια και εκεί να τα δώσει όλα για την πρόκριση στην 4η Ολυμπιάδα της Ιστορίας της!