Χωρίς να φορτσάρει η Σερβία!

2016-07-04T22:57:50+00:00 2016-07-04T23:18:49+00:00.

04/Jul/16 22:57

Η Σερβία έπαιξε όσο χρειάστηκε και νίκησε 87-81 του Πουέρτο Ρίκο, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Προολυμπιακό τουρνουά του Βελιγραδίου.

Αποστολή στο Βελιγράδι: Λευτέρης Μούτης /moutis@eurohoops.net

Οι Σέρβοι δεν εντυπωσίασαν με την εμφάνιση τους αλλά είχαν λύσεις στην επίθεση (πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων) και με τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς σε ρόλο… ηγέτη (12π., 7ρ., 5ασ.). Το λιθαράκι του έβαλε κι ο Μίλος Τεόντοσιτς (9π., 6ασ.) για τους διοργανωτές, οι οποίοι νίκησαν πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα.

Το Πουέρτο Ρίκο πλήρωσε τα 21 λάθη του και στο φινάλε εκμεταλλεύτηκε τον ίστρο του Χόλαντ και κυρίως τη χαλάρωση των Σέρβων για να μειώσει, όταν όμως ήταν ήδη πολύ αργά.

Με κύριο εκφραστεί των επιθέσεων τον Γιόκιτς, η Σερβία προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της αλλά το Πουέρτο Ρίκο βρήκε λύσεις ώστε να μένει κοντά στο σκορ. Οι οικοδεσπότες τις διοργάνωσης έδειξαν να ξεφεύγουν όταν με πέντε σερί πόντους του Νέντοβιτς προηγήθηκαν με 30-26. Οι παίκτες του Κασιάνο απάντησαν και δεν επέτρεψαν στη Σερβία να πάρει διαφορά, μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου.

Οι Σέρβοι έκαναν ένα μικρό ξέσπασμα μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου όταν ανέβηκαν δημιουργικά οι Μπογκντάνοβιτς και Τεόντοσιτς. Κάπως έτσι οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς πήγαν στα αποδυτήρια, έχοντας εξασφαλίσει διψήφια διαφορά (41-31).

Οι γηπεδούχοι δεν εντυπωσίαζαν με την εμφάνιση τους αλλά διατηρούσαν μια διαφορά που κυμαινόταν στους 10 πόντους. Την ίδια ώρα τα τρίποντα του Βασάλο κρατούσαν «ζωντανό» το Πουέρτο Ρίκο, το οποίο όμως έδειξε να μείνει από δυνάμεις και λύσεις.

Με τον Μπογκντάνοβιτς να αναλαμβάνει ρόλο ηγέτη και τον Τεόντοσιτς να βάζει τη δική του πινελιά με το πολύπλευρο παιχνίδι του η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +20. Με επιμέρους 22-11, η Σερβία πήγε στην τελευταία περίοδο, ούσα μπροστά με 69-51.

Στην τελευταία περίοδο με 5 σερί πόντους προηγήθηκε με 78-58 αλλά η χαλάρωση που έδειξε επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 80-67 (36’), με τον Χόλαντ να αποτελεί μόνιμη απειλή για τη σερβική άμυνα. Μάλιστα, η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο νούμερο (87-81 στα τελευταία δευτερόλεπτα).