Εθνική χωρίς Γιάννη(δες) προκοπή δεν κάνει!

2016-07-06T19:50:15+00:00 2016-07-06T20:18:07+00:00.

06/Jul/16 19:50

????????????????????????????????????

Η εθνική ομάδα νίκησε και το Μεξικό με εκπληκτικό τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και ετοιμάζεται για τις μεγάλες μάχες στα νοκ – άουτ

Αποστολή στο Τορίνο, Νίκος Βαρλάς

Η Ελλάδα έκανε το… χρέος της στον όμιλο! Τουτέστιν το 2/2 κερδίζοντας και το Μεξικό με 86-70.

Κορυφαίος για μια ακόμα φορά ο εντυπωσιακός Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους με 6/10 σουτ (3/5 τρίποντα)! Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Γιάννης Μπουρούσης (16π. με 5/12 διπ.), όπως επίσης οι Νικ Καλάθης (7π., 7ασ.), Στράτος Περπέρογλου, αλλά και ο γεμάτος ενέργεια Θανάσης Αντετοκούνμπο (12π. με 4/4διπ., 4/6βολ.). Η εθνική δεν είχε την απαιτούμενη ενέργεια στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη πίεσε περισσότερο και “καθάρισε” χωρίς να πιεστεί και χωρίς να φορτσάρει.

Η Εθνική δεν είχε ιδιαίτερη ένταση στο παιχνίδι της, ούτε πολύ πάθος σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ήταν μέτρια τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά και έδωσε το δικαίωμα στον Φραντσίσκο Κρουζ να κάνει μεγάλη ζημιά.

Οι Μεξικανοί από την αρχή είχαν ένα μικρό προβάδισμα, αλλά το πιο βασικό είναι πως ήλεγχαν τον ρυθμό απέναντι σε ένα αντίπαλο πολύ πιο ισχυρό. Η Ελλάδα είχε αργές περιστροφές και αντιδράσεις στην άμυνα και έδινε πολλά ελεύθερα σουτ στον αντίπαλό της.

Στην επίθεση ο Γιάννης Αντετοκούνμπο – χωρίς να παίρνει πολλές προσπάθειες – ο Γιάννης Μπουρούσης και στη συνέχεια ο Στράτος Περπέρογλου προσέφεραν τις περισσότερες λύσεις.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το Μεξικό μπροστά 16-15 και η εικόνα της αναμέτρησης ήταν ίδια και στην δεύτερη περίοδο. Το Μεξικό πήρε αρκετές φορες μικρές διαφορές 3 και 4 πόντων, την στιγμή που η Ελλάδα ήταν πάντα δίπλα, αλλά χωρίς καλά διαστήματα και “εκρήξεις” στο παιχνίδι της.

Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την εθνική να χάνει 35-33. Ο Κρουζ είχε σκοράρει 13 πόντους, ενώ για την Ελλάδα 12 είχε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και 10 ο Γιάννης Μπουρούσης.

Τι χρειαζόταν στην επανάληψη; Περισσότερη σκληράδα και αποφασιστικότητα, σίγουρα περισσότερη πίεση πάνω στην μπάλα. Μετά από 20 λεπτά αγώνα, το Μεξικό είχε μόλις 3 λάθη…

Με διάθεση να πιέσει

Η εθνική προφανώς κατάλαβε το μεγαλύτερο μειονέκτημά της στο πρώτο ημίχρονο και βγήκε στο παρκέ, με ξεκάθαρη διάθεση να πιέσει περισσότερο, να οδηγήσει τους αντιπάλους της σε λάθη, να βρει φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο και να ελέγξει περισσότερο το ματς και το σκορ.

Με μπροστάρη ξανά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο πέρασε μπροστά με 41-37 και 51-44 με τον Greek Freakνα φτάνει τους 21 πόντους με 3 τρίποντα! Με το που ανέβασε την πίεση η εθνική ομάδα, αυτόματα το Μεξικό έχασε τον προσανατολισμό του και αυξήθηκε το σκορ που βρήκαμε σε τρανζίσιον καταστάσεις. Για πρώτη φορά η διαφορά ξεπέρασε τους 10 πόντους και στο 28′ το σκορ ήταν 55-44.

Στην αυλαία αυλαία της τρίτης περιόδου, η διαφορά έφτασε στους 14 πόντους, για να κλείσει το καλύτερο δεκάλεπτο της Ελλάδας με το σκορ στο 60-48 και επί μέρους σκορ 27-13!

Διαδικαστικού χαρακτήρα τα τελευταία λεπτά

Ο Φώτης Κατσικάρης βρήκε την ευκαιρία να ανοίξει το ροτέισον με την εθνική να έχει εξασφαλίσει τα ηνία του αγώνα και να έχει πια ξεκάθαρη υπεροχή στο παρκέ. Όλοι οι παίκτες πήραν ευκαιρίες να βρουν ρυθμό και ήταν φανερό και από την διαχείριση πως το μυαλό ήταν στο πρώτο νοκ – άουτ παιχνίδι της Παρασκευής…