Με… αγγαρεία στον δρόμο της Εθνικής η Κροατία!

2016-07-06T22:45:17+00:00 2016-07-06T23:21:52+00:00.

06/Jul/16 22:45

Η Κροατία πήρε τη νίκη που ήθελε κόντρα στην Τυνησία και θα αποτελέσει τον αντίπαλο της Εθνικής ομάδας στο πρώτο νοκ άουτ ματς.

Η Κροατία πήρε τη νίκη (72-52) που χρειαζόταν κόντρα στην Τυνησία για να προκριθεί και θα αποτελέσει τον αντίπαλο της Εθνικής ομάδας στα ημιτελικά του Προολυμπιακού του Τορίνο.

Οι παίκτες του Πέτροβιτς δεν έδειξαν μεγάλη διάθεση στο παρκέ και για ένα ημίχρονο η Τυνησία τους κόντραρε αλλά η διαφορά δυναμικότητας δεν επέτρεπε περιθώρια για εκπλήξεις. Οι Κροάτες σοβαρεύτηκαν στο δεύτερο μέρος και ηγέτη τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς (25π.) πήραν άνετα τη νίκη που ήταν και το ζητούμενο για να καταλάβουν τη δεύτερη θέση στον όμιλο τους.

Μια θέση που τη φέρνει στο δρόμο της Εθνικής ομάδας στον πρώτο ημιτελικό του τουρνουά, ο οποίος θα διεξαχθεί την Παρασκευή.

Η Κροατία είδε σαν αγγαρεία την αναμέτρηση αλλά οι Τυνήσιοι μπήκαν στο παρκέ με σαφή διάθεση να παλέψουν για τις όποιες ελπίδες είχαν για να προκριθούν. Κάπως έτσι λοιπόν και σε συνδυασμό με την αστοχία των παικτών του Πέτροβιτς, εμφανίστηκαν ανταγωνιστικοί και για ένα ημίχρονο όπως άλλωστε συνέβη και στο ματς με την Ιταλία.

Ο Ρολ έκανε πολύ καλή δουλειά αλλά η ανάπαυλα, όπως και με τους «ατζούρι», δεν έκανε καλό στην Τυνησία που μπήκε νωθρά στο δεύτερο μέρος. Οι Κροάτες από την άλλη μπήκαν με διάθεση να «καθαρίσουν» το ματς και με σερί 7-0, ξέφυγαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (36-24).

Η Κροατία δεν είναι ότι ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της αλλά έκανε κάποια βασικά πράγματα καλά, έχοντας πρωταγωνιστή τον Μπογκντάνοβιτς. Με δεδομένη τη διαφορά δυναμικότητας διατήρησε με σχετική ευκολία διαφορά ασφαλείας.

Η Τυνησία έδειξε μια… ξεχωριστή σταθερότητα στην επίθεση καθώς και στα τρία πρώτα δεκάλεπτα σημείωσε από 12 πόντους. Τη διαφορά έκαναν φυσικά οι Κροάτες, οι οποίοι σημείωσαν 22 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (είχαν 29 σε όλο το πρώτο μέρος). Μπήκαν στην τελευταία περίοδο, έχοντας διαφορά 14 πόντων (51-36) κι ουσιαστικά το υπόλοιπο του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.