“Τρόμαξε” να βγει πρώτη η Γαλλία!

2016-07-07T16:45:21+00:00 2016-07-07T17:52:58+00:00.

07/Jul/16 16:45

Η Γαλλία τα βρήκε σκούρα για 32 λεπτά αλλά με ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο έκαμψε με 66-59 την αντίσταση της μαχητικής Ν. Ζηλανδίας και κατέλαβε την πρώτη θέση

Τα τρίποντα και τα επιθετικά ριμπάουντ των “Tall Blacks” δημιούργησαν προβλήματα στους «τρικολόρ», οι οποίοι ήταν ιδιαίτερα άστοχοι έξω από τα 6μ75 (3/17)! Τελικά η διαφορά δυναμικότητας έκανε τη διαφορά στο τέλος, με τους Γάλλους να πετυχαίνουν επιμέρους 28-11 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Η Γαλλία που είχε πρώτο σκόρερ τον Μικαέλ Ζελαμπάλ (11π.) θα παίξει με την Τουρκία, ενώ η Νέα Ζηλανδία θα παίξει με τον Καναδάς στα ημιτελικά του Προολυμπιακού στη Μανίλα. Ο Κόρεϊ Ουέμπστερ σημείωσε 21 πόντους για τους ηττημένους, οι οποίοι σημείωσαν 11/27 τρίποντα!

Οι Γάλλοι δεν πατούσαν καθόλου καλά στο παρκέ στο πρώτο μέρος, ξεκινώντας με το απίστευτο 0/12 τρίποντα! Την ίδια ώρα, οι “Tall Blacks” είχαν μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου 6/12! Η ευστοχία της έξω από τα 6μ75 βοήθησε τη Νέα Ζηλανδία να βρει ρυθμό και με σερί 8-0 προηγήθηκε με 20-13, ενώ βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με +9 (26-17).

Η ομάδα της Ωκεανίας έκανε πολύ καλή δουλειά και στον τομέα των επιθετικών, έχοντας φτάσει τα 12 σε ισάριθμα λεπτά αγώνα! Κάπως έτσι βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με +13 (38-25)! Οι “τρικολόρ” έδειχναν “κοιμισμένοι”, με τον Ουέμπστερ να κάνει το 50-38 υπέρ της Νέας Ζηλανδίας στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου! Κάπου εκεί η Γαλλία έδειξε να αφυπνίζεται κι έκανε το… ξέσπασμα που της έδωσε τελικά τη νίκη.

Οι παίκτες του Κολέ “έτρεξαν” επιμέρους 22-2 για να ξεφύγουν με 60-52, 3’30’’ πριν το φινάλε, με τους “Tall Blacks” να μοιάζουν να έχουν “αδειάσει” στο φινάλε…