Ονειρική βραδιά για τη Σερβία! Πάει Ρίο!

2016-07-09T22:45:23+00:00 2016-07-09T23:06:38+00:00.

09/Jul/16 22:45

Η Σερβία ισοπέδωσε 108-77 το Πουέρτο Ρίκο στον τελικό του Προολυμπιακού του Βελιγραδίου και πήρε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Αποστολή στο Βελιγράδι: Λευτέρης Μούτης / moutis@eurohoops.net

Οι Σέρβοι θα βρεθούν και πάλι στο μεγαλύτερο αθλητικό ραντεβού μετά από 12 χρόνια! Η τελευταία συμμετοχή τους ήταν (ως Σερβία & Μαυροβούνιο) στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το 2004.

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς σημείωσε 26 πόντους με 9/14 σουτ, ενώ ο Νίκολα Γιόκιτς τελείωσε το ματς με 23 πόντους (11/14διπ.), 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ κι αναδείχθηκε MVP της διοργάνωσης.

Η οικοδέσποινα του Προολυμπιακού μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και τελείωσε την υπόθεση νίκη πριν καν προλάβουν να σκεφτούν στο Πουέρτο Ρίκο αν έχουν ελπίδες για την έκπληξη. Τέτοιο ξεκίνημα ενδεχομένως να μην περίμενε ούτε ο πιο αισιόδοξος Σέρβος, με τους παίκτες του Τζόρτζεβιτς να έχουν 6/7 δίποντα και 5/7 τρίποντα, για να προηγηθούν 30-5 στο 7’!

Οι παίκτες του Πουέρτο Ρίκο έμοιαζαν σαν να μην ξέρουν που πατούν και που πηγαίνουν με τη διαφορά να έχει φτάνει στο +33 (54-21), τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου! Οι Μπογκντάνοβιτς, Κάλινιτς και Γιόκιτς είχαν από 13 πόντους στο πρώτο μέρος, εκεί όπου η Σερβία πέτυχε 20/32 σουτ!

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους γηπεδούχους να συνεχίσουν με το πόδι πατημένο στο γκάζι με τη διαφορά να φτάνει στο +39 (81-42 στο 26’).