Πήγε να… αυτοκτονήσει σε “περίπατο” η Λιθουανία!

2016-08-07T21:17:18+00:00 2016-08-07T21:30:39+00:00.

07/Aug/16 21:17

Η Λιθουανία πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο κι επικράτησε 82-76 της Βραζιλίας, η οποία πήγε να κάνει επική ανατροπή από το -30!

Οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας σαν έτοιμοι από καιρό ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικοί στο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν να προηγούνται με 56-26 (19′), ολοκληρώνοντας το δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους 31-12! Οι διοργανωτές ήταν απογοητευτικοί στα πρώτα 20 λεπτά αλλά στη συνέχεια ο Λεάντρο Μπαρμπόσα “μπήκε” στο κλίμα του αγώνα, με αποτέλεσμα “ροκανίσουν” σταδιακά τη διαφορά.

Με αυτό τον τρόπο “έβαλαν” στο ματς και τον κόσμο και μπόρεσαν να μειώσουν ακόμα και στους -4 (71-75) αλλά ο Ντομάντας Σαμπόνις πέτυχε ένα καθοριστικό γκολ φάουλ κι η Λιθουανία ξεκίνησε με το… δεξί στο Ολυμπιακό τουρνουά.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Λιθουανία ήταν ιδιαίτερα παραγωγική στο ξεκίνημα της αναμέτρησης κι επέβαλε τον ρυθμό της, κάτι που της έδωσε τη δυνατότητα να “χτίσει” σταδιακά μια διαφορά που μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου είχε φτάσει στο +10 (27-17).

Οι παίκτες του Καζλάουσκας συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό βρίσκοντας λύσεις κι από την περιφέρεια (4/6τρ.), με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 33-19 (13′). Με τους διοργανωτές να αντιμετωπίζουν πρόβλημα στο σκοράρισμα και το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 10-2, η διαφορά έφτασε στο +18 (37-19), λίγο πριν τα μισά του πρώτου ημιχρόνου.

Η Βραζιλία ήταν εμφανώς εκτός ρυθμού κι η εξαιρετική Λιθουανία δεν της… χαρίστηκε και με τρίποντο του Σειμπούτις προηγήθηκε με 48-24 (24′). Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Καζλάουσκας σούταραν με 75%, έχοντας 13/17 δίποντα και 5/7 τρίποντα!

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι η Λιθουανία έφτασε τη διαφορά στους 30 πόντους (26-56), κι ολοκλήρωσαν τη δεύτερη περίοδο με επιμέρους 31-12. Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγάλουν λίγη ενέργεια με πρωτοστάτη τον Μπαρμπόσα και σε συνδυασμό με τη χαλάρωση των αντιπάλων τους “έριξαν” τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους (52-70).

Γενικότερα, οι Λιθουανοί έδειχναν να έχουν βγει εκτός ρυθμού, με αποτέλεσμα οι διοργανωτές με σερί 13-0 να μειώσουν σε 57-70 (33′) και να… βάλουν στο παιχνίδι και τον κόσμο στις κερκίδες. Το δύσκολο τρίποντο του Σεϊμπούτις έβαλε τέλος στην ανομβρία των 3.5 πρώτων λεπτών στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο οι Βραζιλιάνοι είχαν βρει ρυθμό και μείωσαν σε 65-75 (36′).

Η Βραζιλία είχε πλέον την ψυχολογία, πήρε επιθετικά ριμπάουντ και με καλάθι του Μπαρμπόσα μείωσε σε 71-75 αλλά ένα παλικαρίσιο γκολ φάουλ του Σαμπόνις έδωσε μεγάλη “ανάσα” στη Λιθουανία (71-78, 1’19”) που τελικά άντεξε στην πίεση και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-27. 29-58, 52-70, 76-82.