Στην ελίτ των σκόρερ της Team USA o Άντονι!

2016-08-09T07:31:15+00:00 2016-08-09T07:31:15+00:00.

09/Aug/16 07:31

Η Team USA νίκησε (113-69) όπως αναμενόταν τη Βενεζουέλα, με τον Καρμέλο Άντονι να γίνεται ο τρίτος της σκόρερ στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων.

Οι παίκτες του Σιζέφσκι συνηθίζουν να μπαίνουν νωθρά στα παιχνίδια τους αλλά κόντρα στην ομάδα του Νέστρο Γκαρσία τους πήρε ένα ολόκληρο δεκάλεπτο για να “ξυπνήσουν”.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το σκορ ήταν 20-20 στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου αλλά κάπου εκεί ο Άντονι έδωσε το έναυσμα κι οι ΗΠΑ με επιμέρους 13-2 έβαλε τα πράγματα στη θέση τους. Το επιμέρους σκόρ μέχρι το ημίχρονο έφτασε στο 30-8.

Ο αγώνας, πάντως, είχε ξεχωριστή σημασία για τον Καρμέλο Άντονι, ο οποίος με τους 14 πόντους που σημείωσε έφτασε τους 262 και ξεπέρασε τον Μάικλ Τζόρνταν (256) στη λίστα με τους πρώτους σκόρερ της Team USA σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Μπροστά του βρίσκονται μόνο οι ΛεΜπρον Τζέιμς (273) και Ντέιβιντ Ρόμπινσον (270).