Ήρωας Μαρκίνιος, σε περιπέτειες η Ισπανία!

2016-08-09T21:22:17+00:00 2016-08-09T21:22:17+00:00.

09/Aug/16 21:22

Σπουδαία νίκη με ήρωα τον Μαρκίνιος πήρε η Βραζιλία! Οι Ισπανοί επιχείρησαν την ανατροπή όμως ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ τους βάζει σε περιπέτειες…

Σε περιπέτειες ακόμα και για την πρόκριση της στην επόμενη φάση μπήκε η Ισπανία μετά την ήττα της με 66-65 απέναντι στην Βραζιλία.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μαρκίνιος (10π, 5ρ) ο οποίος πέτυχε το νικητήριο καλάθι, ενώ σπουδαία ήταν η συνεισφορά του Μαρσελίνιο Χουέρτας με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ αλλά και του Λίμα που “άγγιξε” το νταμπλ-νταμπλ με 9 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Όσον αφορά στην Ισπανία, ο Πάου Γκασόλ σταμάτησε στους 13 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ όμως αστόχησε σε δύο κρίσιμες βολές έχοντας συνολικά 5/12. Πολύ καλή παρουσία είχαν επίσης οι Γιουλ (11π) και Ροντρίγκεθ (10π, 5ασ.) αλλά το σύνολο του Σέρτζιο Σκαριόλο θα πρέπει να βελτιωθεί άμεσα αν θέλει να μην αποκλειστεί νωρίς.

Εξέλιξη του αγώνα

Η οικοδέσποινα χώρα ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση, προηγήθηκε με 18-10 και κατάφερε να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 18-13 υπέρ της. Οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο αντέδρασαν άμεσα και με όπλο την καλή τους άμυνα ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση περνώντας μπροστά στο σκορ με 31-27 (18′), πριν δεχθούν σερί 7-0 και πάνε στα αποδυτήρια κυνηγώντας στο σκορ με 34-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βραζιλιάνοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους και εκμεταλλευόμενοι πλήρως την μεγάλη αστοχία των αντιπάλων τους ξέφυγαν με +9 (42-33). Η Ισπανία με μπροστάρη τον Πάου Γκασόλ έφερε προσωρινά την αναμέτρηση στα ίσια (45-45) αλλά ο πολύ καλός Λίμα κέρδισε μάχες μέσα στην ρακέτα και διαμόρφωσε το 53-45.

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και το +11 (56-45) αλλά την Ισπανία να τρέχει επί μέρους σκορ 12-2 και να πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής (58-57). Το εύστοχο ζευγάρι βολών του Γκασόλ και το τρίποντο του Γιουλ έφεραν τους “φιλοξενούμενους” μπροστά με 65-63 και στην αμέσως επόμενη κατοχή ο Νενέ με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 65-64, μόλις 42″ πριν τη λήξη.

Ο μοιραίος Γκασόλ αστόχησε και στις δύο ελεύθερες βολές που κέρδισε και ο ήρωας Μαρκίνιος με φόλοου χάρισε μία σπουδαία νίκη στη Βραζιλία αφού ο Γιουλ αστόχησε στο μπάζερ μπίτερ που επιχείρησε.