Με το… αριστερό η Εθνική, “όργια” Άβιστ

2016-08-12T16:13:25+00:00 2016-08-12T16:13:51+00:00.

12/Aug/16 16:13

Η Ελλάδα ξεκίνησε με ήττα τις υποχρεώσεις της στο Ευρωμπάσκετ U16 απέναντι στους Φινλανδούς του τρομερού Άβιστ…

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 η Εθνικής μας ομάδα αφού ηττήθηκε από την αντίστοιχη της Φινλανδίας με 74-67.

Ο Νίκος Αρσενόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ αλλά την ίδια στιγμή ήταν αρκετά άστοχος με συνολικά 3/12 σουτ. Σημαντικές βοήθειες έδωσαν επίσης οι Χατζηβέρογλου (11π, 8ρ) και Σανδραμάνης (10π) αλλά οι Φινλανδοί εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά αμυντικά κενά και τα 26 λάθη με αποτέλεσμα να επικρατήσουν.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο εξαιρετικός Άβιστ που με 29 πόντους και 7/10 τρίποντα απέδειξε πως είναι ένας από τους παίκτες που θα απασχολήσουν έντονα στο υπόλοιπο του τουρνουά.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 25-24 αλλά στην τρίτη περίοδο δέχθηκε επί μέρους σκορ 27-16 και έχασε την επαφή με το σκορ (51-41). Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως σε αυτό το δεκάλεπτο η Ελλάδα δέχθηκε περισσότερους πόντους απ’ ότι σε ολόκληρο το πρώτο μέρος με τους Φινλανδούς να έχουν βρει ρυθμό στην επίθεση και να σκοράρουν από κάθε απόσταση.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού έγινε μεγάλη προσπάθεια για να ανατραπεί το σκηνικό, οι Αρσενόπουλος και Σανδραμάνης με διαδοχικούς πόντους μείωσαν σε 65-62 αλλά το τρίποντο-μαχαιριά του Όκσα και το όμορφο καλάθι του κορυφαίου Άβιστ “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη για τους Φινλανδούς.

Tα δεκάλεπτα: 14-12, 25-24, 41-51, 67-74