Αποκλεισμός για την Εθνική κόντρα στους Γάλλους

2016-08-16T20:24:42+00:00 2016-08-16T20:29:05+00:00.

16/Aug/16 20:24

Ήττα με κάτω τα χέρια για την Εθνική Παίδων που δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική κόντρα στους Γάλλους και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης…

Η Ελλάδα δεν τα κατάφερε στο πρώτο νοκ άουτ παιχνίδι του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16 με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 59-43 από τη Γαλλία και να αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι αντίπαλοι του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν σαφώς ανώτεροι και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 14-8 υπέρ τους. Η κυριαρχία των Γάλλων πάνω στο παρκέ συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (20-10) στα μέσα της δεύτερης περιόδου.

Από αυτό το σημείο της αναμέτρησης και έπειτα η Ελλάδα δεν φάνηκε σε κανέναν σημείο της αναμέτρησης απειλητική με τους Γάλλους να κρατούν σταθερά το προβάδισμα και να φτάνουν σε μία εύκολη πρόκριση.

Η Εθνική Ομάδα σούταρε με το πολύ κακό 5/27 (18%) από την περιφέρεια και ο μοναδικός παίκτης που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Σανδραμάνης (10π).

Αντιθέτως, οι Γάλλοι βρέθηκαν σε πολύ καλή ημέρα με τον Αγιαγί να σημειώνει νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ αλλά και 7 λάθη.