Η Σερβία “έλιωσε” την Αυστραλία και εξασφάλισε το μετάλλιο!

2016-08-20T01:52:15+00:00 2016-08-20T07:35:46+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

20/Aug/16 01:52

Η καταπληκτική Σερβία του Μίλος Τεόντοσιτς με “γρανιτένια” άμυνα πήρε πανάξια την πρόκριση για τον τελικό (21/8) του Ολυμπιακού τουρνουά.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή το Μίλος Τεόντοσιτς (22π., 9/14σουτ, 5ασ.) η Σερβία διέλυσε με 87-61 την Αυστραλία στον δεύτερο ημιτελικό του Ολυμπιακού τουρνουά στο Ρίο και προκρίθηκε στο μεγάλο τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ σε μια… επανάληψη του τελικού του Παγκοσμίου κυπέλλου το 2014.

Παράλληλα, οι Σέρβοι εξασφάλισαν το πρώτο τους Ολυμπιακό μετάλλιο σαν αυτόνομο Έθνος, καθώς μπορεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Ατλάντα το 1996 να είχαν κατακτήσει το αργυρό μετάλλιο, ωστόσο τότε αγωνίζονταν ενωμένοι ως Σερβία και Μαυροβούνιο.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν επέτρεψε στους Αυστραλούς να πιστέψουν ούτε για μια στιγμή ότι θα μπορούσαν να είναι αυτοί οι νικητές. Με άμυνα που… έσπαγε κόκαλα και πολύ καλό διάβασμα του αντιπάλου, οι Σέρβοι έλεγξαν τον ρυθμό, έκοψαν το τρανζίσιον παιχνίδι των “Μπούμερς”, περιορίζοντας σε επιθέσεις 5 εναντίον 5. Κι εκεί τους… εξαφάνισαν, καθώς τους κράτησαν στους 61 πόντους, δείχνοντας ότι το πάθημα (80-95) της πρεμιέρας τους έγινε… μάθημα.

Δέχτηκαν μόλις πέντε πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (16-5) και 14 συνολικά στο ημίχρονο, όπου στο τέλος του είχαν ήδη καθαρίσει με την υπόθεση νίκη, καθώς προηγήθηκαν με το εμφατικό 35-14, κάνοντας τους πρωταθλητές στο ΝΒΑ, Μιλς, Μπόγκουτ και Ντελαβντόβα να μοιάζουν με… σχολιαρόπαιδα!

Στο δεύτερο εικοσάλεπτο, η παρέα του Μίλος Τεόντοσιτς, που ανταποκρίθηκε στον ρόλο του… απόλυτου ηγέτη, δεν είχε παρά να διαχειριστεί αυτό το πλεονέκτημα και το κατάφερε με τρόπο “μαεστρικό”. Η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +31 (45-76) με το τελικό 87-61 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, του οποίου μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι “Ορλοβι”.

Από την άλλη, τα “καγκουρό” θα διεκδικήσουν το πρώτο τους μετάλλιο σε Ολυμπιακούς αγώνες στο μικρό τελικό με αντίπαλο την Ισπανία.

Δεκάλεπτα: 16-5, 35-14, 66-38, 87-61