Στο τέλος κερδίζει η Team USA!

2016-08-19T22:13:15+00:00 2016-08-19T23:16:00+00:00.

19/Aug/16 22:13

Η Ισπανία έβαλε και πάλι δύσκολα στην Team USA αλλά στο τέλος η ομάδα του Σιζέφσκι βρήκε και ξανά τον τρόπο να πάρει τη νίκη (82-76) και να εξασφαλίσει την παρουσία της στον τελικό της Κυριακής.

Οι… ποδοσφαιρικοί γνωρίζουν καλά τη φράση του Γκάρι Λίνεκερ ότι “Το ποδόσφαιρο είναι ένα άθλημα που παίζουν όλοι, αλλά στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί”. Ε, στο μπάσκετ όπως φαίνεται κερδίζουν πάντα οι ΗΠΑ… Τουλάχιστον όσον αφορά στους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες, όπου σίγουρα η Team USA δεν εντυπωσιάζει αλλά από την άλλη δεν χάνει κιόλας.

Οι Ισπανοί ήταν και πάλι ανταγωνιστικοί, της έβαλαν σε μεγάλο μέρος του αγώνα δύσκολα αλλά στο τέλος οι παίκτες του Σιζέφσκι ήταν αυτοί που πήραν την πρόκριση για τον τελικό, όπου περιμένουν μια εκ των Σερβία και Αυστραλία. Τη διαφορά έκανε ο Κλέιο Τόμπσον (22π. 8/16 σουτ) και τα 21 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν οι Αμερικανοί!

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Γκασόλ ξεκίνησε “ζεστός” και σημειώνοντας τους 12 από τους 17 πόντους των “φούριας ρόχας” στο πρώτο δεκάλεπτο έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία τους. Η Team USA, όμως, βρήκε λύσεις με πρωτοστάτη τον Ντουράντ (7π., 7ρ.), ο οποίος, πάντως, “φρέναρε” λόγω των γρήγορων φάουλ του.

Τα επιθετικά ριμπάουντ (13 ως το 20’) βοήθησαν τους παίκτες του Σιζέφσκι να ανανεώσουν επιθέσεις και να διατηρήσουν το προβάδισμα, αλλά η Ισπανία έμοιαζε με… βδέλα και μετά την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Ντουράντ μείωσε σε 30-33 (16’). Μάλιστα, το θετικό για τον Σκαριόλο ήταν ότι η ομάδα του επέστρεψε χωρίς τον Γκασόλ, ο οποίος πήρε “ανάσες”, σε ένα ματς που οι διαιτητές έδιναν τη μια τεχνική μετά την άλλη στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Αμερικανοί πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 6 πόντων (45-39), κυρίως λόγω των 17 πόντων που σημείωσε ο Κλέι Τόμπσον, ο οποίος είχε 6/10 σουτ! Λίγο πριν την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι διαιτητές κάλεσαν τους προπονητές και τους αρχηγούς των ομάδων για να… τελειώσουν το θέμα με τις τεχνικές ποινές.

Οι ΗΠΑ μπήκαν με σαφή διάθεση να ξεφύγουν και να απλοποιήσουν τα πράγματα και με γκολ φάουλ του Άντονι προηγήθηκαν με 53-43 (24’) αλλά οι Ισπανοί απάντησαν με σερί 5-0. Τα επιθετικά ριμπάουντ των παικτών του Σιζέφσκι, όμως, συνέχισαν να πληγώνουν τους αντίστοιχους του Σκαριόλο και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η διαφορά έφτασε στο +13 (72-59). Οι ΗΠΑ δεν κατάφεραν να “καθαρίσουν” τη νίκη αλλά κι οι Ισπανοί έδειχναν να μένουν από δυνάμεις και κάπως έτσι δεν είδαμε ποτέ ένα πολυπόθητο δραματικό φινάλε.