Χάλκινη Ισπανία μετά από τιτανομαχία!

2016-08-21T18:29:14+00:00 2016-08-21T19:15:36+00:00.

21/Aug/16 18:29

Η Ισπανία λύγισε 89-88 την Αυστραλία, σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε τιτανομαχία των Πάου Γκασόλ (31π.) και Πάτι Μιλς (30π.) αλλά τελικά κρίθηκε με δύο βολές, μετά από ένα αμφιλεγόμενο σφύριγμα.

Η Ισπανία λύγισε 89-88 την Αυστραλία, σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε τιτανομαχία των Πάου Γκασόλ (31π.) και Πάτι Μιλς (30π.) αλλά τελικά κρίθηκε με δύο βολές, μετά από ένα αμφιλεγόμενο σφύριγμα των διαιτητών.

Συγκεκριμένα, οι “φούριας ρόχας” κατέκτησαν το τέταρτο Ολυμπιακό μετάλλιο και πρώτο χάλκινο της ιστορίας της, χάρη στις δύο βολές του Σέρχιο Ροντρίγκεθ μετά από αμφιλεγόμενο φάουλ που έδωσαν με καθυστέρηση οι διαιτητές σε μαρκάρισμα του Μιλς, 5.4’’ πριν το φινάλε… Παράλληλα, οι Αυστραλοί έχασαν για τέταρτη φορά σε μικρό τελικό!

Κάπως έτσι ο γκαρντ των Σπερς εξελίχθηκε σε μοιραίο της ομάδας του, μολονότι ήταν αυτός που την έφτασε ως εκείνο το σημείο με τους 30 πόντους που σημείωσε. Ο Μιλς έδωσε μια επική μάχη με τον Πάου Γκασόλ (σ.σ. νέο του συμπαίκτη στους Σπερς), ο οποίος σημείωσε από την πλευρά του 31 πόντους κι ήταν ο μεγάλο πρωταγωνιστής της ομάδας του Σκαριόλο. Ο σπουδαίος Ισπανός, εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο Άντριου Μπόγκουτ αποβλήθηκε με πέντε φάουλ από το 22′.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Ισπανία έδειξε διάθεση να επιβάλει τον ρυθμό της από το ξεκίνημα αλλά η Αυστραλία έδειξε ότι η εμφάνιση με τη Σερβία ήταν μια κακή παρένθεση. Ο Άντερσεν ηγήθηκε επιθετικά της ομάδας του, η οποία έμεινε κοντά στο σκορ αλλά κυρίως έβγαλε αντίδραση όταν οι “φούριας ρόχας” ξέφυγαν με 40-28 (16’).

Φρόντισε γι’ αυτό ο Πάου Γκασόλ, ο οποίος σημείωσε 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο οι «Boomers» με τον Μιλς να δίνει λύσεις απάντησαν κι “έτρεξαν” σερί 10-0, πλησιάζοντας στο καλάθι (40-38). Ο Γκασόλ ήταν συγκινητικός αλλά έμοιαζε… αβοήθητος από τη στιγμή που οι Γιουλ, Φερνάντεθ και Ροντρίγκεθ είχαν μόλις 2 πόντους με 0/10 σουτ στο πρώτο ημίχρονο! Κάπως έτσι η Αυστραλία που έβρισκε λύσεις στην επίθεση πέρασε μπροστά με 43-42 (22’).

Το 5ο φάουλ (στο 22’) του Μπόγκουτ, όμως, αποτέλεσε μεγάλο πλήγμα για τους Αυστραλούς, οι οποίοι κλήθηκαν να παίξουν σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο δίχως τον κορυφαίο ψηλό τους. Τη συγκεκριμένη απουσία βέβαια δεν θα μπορούσε να μην την εκμεταλλευτεί ο Γκασόλ, ο οποίος ήταν ασταμάτητος κοντά στο καλάθι. Τρομερός, όμως, ήταν κι ο Μιλς από πλευράς “Boomers” με αποτέλεσμα ο αγώνα να είναι ντέρμπι και το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια.

Με τον Γκασόλ να σημειώνει 25 πόντους, η Ισπανία έκλεισε την πρώτη περίοδο ούσα μπροστά με 67-64, την ώρα που ο Μιλς είχε 23 για την Αυστραλία! Ο Μότουμ που ήταν η αποκάλυψη της ομάδας του, έκανε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα στον Γκασόλ και ισοφάρισε σε 70-70 (32’) και ντέρμπι καλά κρατούσε…!

Ο Άντερσεν πήρε ένα κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ για το τέλος και με 2/2 βολές έκανε το 86-85 στα 35’’. Ο Μπέινς βιάστηκε να κάνει φάουλ κι ο Γκασόλ με 2/2 βολές έδωσε ξανά προβάδισμα στους “φούριας ρόχας”, ωστόσο ο άλλοτε σέντερ του Ίκαρου έκανε το 88-87, 9.7’’ πριν το φινάλε.

Ο Ρόντριγκεθ κέρδισε το φάουλ από τον Μίλς κι έκανε έδωσε η νίκη και το μετάλλιο στην Ισπανία καθώς στα 5.4’’ ο Άντερσεν έκανε λάθος κι οι Αυστραλοί δεν μπόρεσαν να κάνουν σουτ!