Εύκολη νίκη για τον… διπρόσωπο Παναθηναϊκό

2016-09-11T19:43:48+00:00 2016-09-11T19:50:03+00:00.

11/Sep/16 19:43

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκίνησε υπερβολικά χαλαρός την αναμέτρηση κόντρα στην Κύμη όμως στη συνέχεια ανέβασε στροφές και έφτασε σε άνετη νίκη…

Με εξαίρεση στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στο φιλικό προετοιμασίας απέναντι στην Κύμη και πήρε πολύ άνετη νίκη με 92-59

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν πολύ άσχημα την αναμέτρηση, δέχθηκαν 28 (!) πόντους στην πρώτη περίοδο και βρέθηκαν πίσω με 20-4 πριν κλείσουν την περίοδο στο 28-17. Η συνέχεια ωστόσο ήταν εντελώς διαφορετική αφού ο Αργύρης Πεδουλάκης ξύπνησε τους παίκτες του που έτρεξαν σερί 11-0 και ισοφάρισαν σε 28-28 επιβάλλοντας πλήρως τον γρήγορο ρυθμό τους.

Το συνολικό επί μέρους σκορ της δεύτερης περιόδου ανέβηκε στο 30-9 και κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια έχοντας αποκτήσει διψήφιο προβάδισμα με 47-37.

Από αυτό το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι δεν κοίταξαν ποτέ πίσω τους και ανέβασαν σταδιακά τη διαφορά που έφτασε το +23 στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-51). Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η παραγωγικότητα των δύο ομάδων έπεσε σημαντικά με τους δύο προπονητές να έχουν συμβιβαστεί με το τελικό αποτέλεσμα.

Στη συγκεκριμένη αναμέτρηση, από την οποία ο Αργύρης Πεδουλάκης θα θέλει να ξεχάσει την πρώτη περίοδο, το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα πραγματοποίησε ο Κρις Σίνγκλετον.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 37-47, 51-74, 59-92.

Κύμη (Μπρατσιάκος): Μούσα 4, Γκριν 6(1), Τουτζιαράκης 1, Σχίζας 5(1), Σιγκούνας 5(1), Τσούπκοβιτς 13(3), Κατράνας, Τζώλος, Ψαθάς, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 2, Μόργκαν 15, Ελ Αμίν 8(2)

Παναθηναϊκός Superfoods (Πεδουλάκης): Σίνγκλετον 6, Νίκολς 9(1), Ρίβερς 5(1), Τζέιμς 8, Μποχωρίδης 5(1), Πατ Καλάθης 4, Φώτσης 7(1), Παππάς 17 (2), Φελντέιν 3(1), Χαραλαμπόπουλος 2 , Μπουρούσης 14, Νικ Καλάθης 12(1)