Άρης: Με κορυφαίο τον Καββαδά νίκησε τη Βενέτσια

2016-09-21T22:26:23+00:00 2016-09-21T22:31:08+00:00.

21/Sep/16 22:26

Ο Άρης πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στην τρίτη περίοδο της φιλικής αναμέτρησης με τη Βενέτσια και χαμογέλασε στο τέλος…

Νικηφόρα συνέχισε τις φιλικές του υποχρεώσεις ο Άρης ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας της Βένετσια με 80-72 χάρη στην εντυπωσιακή του τρίτη περίοδο.

Συνολικά πέντε παίκτες της ελληνικής ομάδας ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων με τους Βασίλη Καββαδά (17π, 6ρ) και Μάικλ Τζένκινς (16π, 3ρ, 2ασ.) να ξεχωρίζουν. Σημαντικές βοήθειες πρόσφεραν ακόμα οι Μαρμπλ (11π), Κάμινγκς (10π) και Μούρτος (10π).

Για λογαριασμό της Βενέτσια, για την οποία δεν αγωνίστηκε ο Μάικ Μπράμος λόγω διαστρέμματος, προσπάθησαν να αποτρέψουν την ήττα οι ΜακΓκι (12π, 7ρ), Χάγκινς (14π) και Πέριτς (14π).

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Οι δύο ομάδες δεν έδωσαν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα και το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό με την ιταλική ομάδα να αποκτάει οριακό προβάδισμα (24-23) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την εικόνα τους και κατάφεραν να ξεφύγουν με +9 (37-28, 16′) πριν οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη πλησιάσουν και πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 43-37.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ελληνική ομάδα παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη και με εξαιρετική εικόνα στις δύο πλευρές του παρκέ κατάφερε να ανατρέψει πλήρως το σκηνικό. Με εντυπωσιακό επί μέρους σκορ 25-5 ο Άρης πέρασε μπροστά (62-48, 29′) με τους Μάρμπλ και Καββαδά να “πληγώνουν” συνεχώς την αντίπαλη άμυνα.

Από αυτό το σημείο και έπειτα ο τελικός νικητής είχε επί της ουσίας κριθεί αφού η Βενέτσια πλησίασε μέχρι το -4 (68-64, 34′) όμως ο Άρης είχε τις απαντήσεις και πανηγύρισε στο τέλος τη φιλική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 43-37, 53-62, 72-80