Πρεμιέρα Παπαγιάννη: Κάθε αρχή και δύσκολη

05 Oct 2016 2016-10-05T07:52:09+00:00.

- 05 Oct 2016

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Γιώργος Παπαγιάννης έκανε το ντεμπούτο του στο ΝΒΑ, αλλά η εμπειρία μάλλον δεν ήταν… ευχάριστη. Οι Κινγκς έχασαν καθαρά από τους Λέικερς με 84-103 στο Λ.Α. παρότι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 13 πόντους διαφορά, με τον Έλληνα σέντερ να πετυχαίνει τρεις πόντους σε διάστημα 16 λεπτών που βρέθηκε στο παρκέ.

Ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού ήλθε από τον πάγκο και είχε 1/4 σουτ (με ωραίο κάρφωμα) και 1/2 βολές, ενώ πρόσθεσε δύο ριμπάουντ και μία ασίστ. Υπέπεσε σε ένα λάθος και έκανε τρία φάουλ, στοιχείο που συνήθως προβληματίζει κάθε ρούκι στο ξεκίνημα ειδικά όταν προέρχεται από την Ευρώπη. Είχε προβλήματα στην άμυνα, ένα στοιχείο που πρέπει να βελτιώσει για να μπορέσει να κερδίσει χρόνο μέσα στη σεζόν.

Ο Κώστας Κουφός από την άλλη, ξεκίνησε στο βασικό σχήμα των Κινγκς δίπλα στον ΝτεΜάρκους Κάζινς και πέτυχε δύο πόντους με 1/4 σουτ επίσης και δύο ριμπάουντ (μία ασίστ) σε 14 λεπτά. Την πεντάδα των Κινγκς συμπλήρωσαν όπως αναμενόταν οι Γκέι, Αφλάλο και Κόλισον παρότι ο τελευταίος θα εκτίσει τιμωρία οκτώ αγώνων στο ξεκίνημα.

Για τον Κουφό είναι μία καλή ένδειξη πως θα ξεκινάει στο βασικό σχήμα, αν και ο Κόλεϊ-Στάιν έπαιξε 19 λεπτά από τον πάγκο.

Το Νο2 του ντραφτ, Μπράντον Ίνγκραμ είχε ένα κακό ντεμπούτο με 2 πόντους (2/4 βολές) χωρίς εύστοχο σουτ εντός πεδιάς, καθώς αναλώθηκε σε τρίποντα (0/4) χωρίς επιτυχία. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Λου Ουίλιαμς με 15 πόντους, όσους και ο Ταρίκ Μπλακ ενώ για τους Κινγκς ο Άαρον Αφλάλο έβαλε 14π.