Διπρόσωπος Άρης, ξεπέρασε εύκολα την Κύμη

2016-10-05T21:33:58+00:00 2016-10-05T22:35:49+00:00.

05/Oct/16 21:33

Παρουσιάζοντας δύο πρόσωπα στον προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, ο Άρης κατάφερε να επικρατήσει της Κύμης με 98-62 και να προκριθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης, χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα.

Και αυτό το οφείλει στην εικόνα που είχαν οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη στο πρώτο μισό του παιχνιδιού. Ο Άρης του πρώτου ημιχρόνου γέμισε με αισιοδοξία τους φίλους του που βρέθηκαν στο “Nick Galis Hall”, καθώς ήταν ασταμάτητος στον επιθετικό τομέα πετυχαίνοντας 63 (!) πόντους στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα.

Τέσσερις παίκτες από τους νικητές είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Οι Τζένκινς και Κάμινγκς ξεχώρισαν με 14 έκαστος, ενώ τους ακολούθησαν οι Μπάκνερ με 13 πόντους και Σανικίτζε, ο οποίος σταμάτησε στους 11 πόντους.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού…

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, όπου ο Άρης δεν κατάφερε να χτίσει κάποια μεγάλη διαφορά, όπως έκανε στη συνέχεια του αγώνα. Ο Έλ Αμίν ήταν αυτός που κράτησε την Κύμη κοντά στο σκορ απέναντι στους “κιτρινόμαυρους”, οι οποίοι όμως παρά την αντίσταση των φιλοξενουμένων, κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 25-18.

Στην συνέχεια η διαφορά ξέφυγε. Ο Άρης βελτιώθηκε πολύ στην άμυνα, αλλά και επιθετικά, αφού στο δεύτερο δεκάλεπτο… έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 38-9. Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη “έτρεξε” ένα σερί 17-0 (το 25-21 έγινε 42-21) και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε για τις δύο ομάδες. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 63-27 υπέρ του Άρη.

Οι παίκτες του Βασίλη Μπρατσιάκου, προσπάθησαν να συμμαζέψουν κάπως τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο έχοντας βελτιώσει κατά πολύ την αμυντική τους εικόνα, ενώ στο 25ο λεπτό του αγώνα ο Ζάρας αποχώρησε από το παρκέ με ένα χτύπημα στο αριστερό του πόδι. Ο Άρης δεν κατάφερε να έχει την ίδια απόδοση με το δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 73-45.

Η εικόνα του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν ανάλογη με αυτή του πρώτου, καθώς οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη πάτησαν το φρένο και η Κύμη είχε την ευκαιρία να μειώσει κάπως τη διαφορά, όχι όμως και να ελπίζει και σε κάτι παραπάνω από αυτό. Παρά την όχι και τόσο καλή τους εικόνα στο δεύυτερο μισό του αγώνα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 98-62 και να προκριθούν στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 63-27, 73-45, 98-62.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μαρμπλ 9, Ξανθόπουλος 5, Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 5, Τζένκινς 14, Κάμινγκς 14, Ζάρας 7, Μούρτος 9, Σίμτσακ 2, Μπάκνερ 13, Σανικίτζε 11, Καββαδάς 7.
ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Αμπντούλ Αλίμ 2, Γκριν 5, Τουντζιαράκης 5, Σιγκούνας 2, Τσούπκοβιτς 6, Τζόλος 2, Σχίζας 4, Σταμάτης 7, Πάλμπλαντ 3, Μόργκαν 11, Ελ Αμίν 15.