Άρης: Εύκολη πρεμιέρα κόντρα στα Τρίκαλα

2016-10-08T17:59:39+00:00 2016-10-08T18:13:37+00:00.

08/Oct/16 17:59

Ο Άρης ξεκινάει τη σεζόν με μεγάλα όνειρα και στην πρεμιέρα της Basket League απέναντι στα Τρίκαλα δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα…

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Άρης αφού επικράτησε πολύ πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 75-65 των Τρικάλων με τον Νίκο Γκάλη να δίνει το “παρών” στις εξέδρες.

Το δίδυμο των Μαρμπλ (17π, 5ρ) και Κάμινγκς (15π, 5ασ.) ξεχώρισε από πλευράς των γηπεδούχων, με τον Δημήτρη Πρίφτη να βλέπει τον Βίκτορ Σανικίτζε να αποχωρεί τραυματίας λίγο πριν τη λήξη της κόρνας.

Για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, που ήταν ιδιαίτερα άστοχοι, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπάρλοου (16π, 5ρ) ενώ σημαντικές βοήθειες πρόσφερε ο Χότον (12π, 8ρ).

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Μόλις για λίγα λεπτά δυσκολεύτηκε ο Άρης απέναντι στα αδύναμα Τρίκαλα αφού μετά το αρχικό 8-5 στο 5′ επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του σε επίθεση και άμυνα.

Χτυπώντας κατά κύριο λόγο μέσα από το ζωγραφιστό και με τους Καββαδά, Κάμινγκς και Μαρμπλ να βρίσκονται σε πολύ καλή ημέρα η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων δεν άργησε να φτάσει σε διψήφια επίπεδα (18-8). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά στο 25-15 με τα Τρίκαλα να αδυνατούν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι και να σουτάρουν με απογοητευτικά ποσοστά κοντά στο καλάθι.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε 11 σερί δίποντα (1/12 συνολικά) με αποτέλεσμα ο Άρης να εξασφαλίσει το μεγαλύτερο μέχρι στιγμής προβάδισμα με 35-16 στο 14′. Τα Τρίκαλα βελτιώθηκαν προσωρινά και κατάφεραν να πλησιάσουν σε 40-29, όμως νέο γρήγορο 5-0 σερί στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου έστειλε τον Άρη στα αποδυτήρια με το άνετο 45-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη ξεκίνησε με διάθεση να “καθαρίσει” οριστικά την υπόθεση νίκη και ο κορυφαίος όλων, Ντάβιν Μάρμπλ, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 57-38. Τα Τρίκαλα συνέχισαν να τα “σπάνε” από κάθε απόσταση (6/27 δίποντα, 6/23 τρίποντα) και μοιραία αρκέστηκαν σε ρόλο παρατηρητή με τη διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες να είναι εμφανής και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 65-42.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα αφού το επί μέρους σκορ 11-1 (66-53) από πλευράς των φιλοξενούμενων ήταν περισσότερο προϊόν της χαλάρωσης του Άρη και όχι της αλλαγής της εικόνας. Οι γηπεδούχοι δεν ανησύχησαν σε κανένα σημείο όσον αφορά στο τελικό αποτέλεσμα αλλά ο τραυματισμός του Βίκτορ Σανικίτζε μετρίασε τα χαμόγελα.

Που κρίθηκε: Το παιχνίδι είχε ξεκάθαρο φαβορί πριν το τζάμπολ αλλά η αξιοσημείωτη αστοχία των Τρικάλων έκανε τη δουλειά του Άρη ακόμα πιο εύκολη. Με 11/38 δίποντα (28%), 9/29 τρίποντα (31%) και 16/27 βολές (59%) οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη δεν θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.

Παίκτης-κλειδί: Σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε τόσο νωρίς είναι δύσκολο να ξεχωρίσει ένας συγκεκριμένος παίκτης. Ο Ντέβιν Μάρμπλ ωστόσο ήρθε στον φετινό Άρη για να δώσει σημαντικές βοήθειες στην επίθεση και το έκανε με το… καλημέρα. Ο Αμερικάνος σταμάτησε στους 17 πόντους και τα 5 ριμπάουντ με το χαμηλό 1/9 τρίποντα να αποτελεί το μοναδικό αρνητικό στοιχείο στην στατιστική του. Εξίσου καλός ήταν ο Κάμινγκς με 15 πόντους και 5 ασίστ.