Ο Τσαλδάρης “ξέρανε” τον ΠΑΟΚ!

2016-10-08T18:10:14+00:00 2016-10-08T18:44:38+00:00.

08/Oct/16 18:10

Σε ένα παιχνίδι, όπου ο κόσμος της Λευκάδας δεν έδωσε βροντερό παρών λόγω της μεγάλης τιμής των εισιτηρίων, η Δόξα του Χάρη Μαρκόπουλου επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ του Σούλη Μαρκόπουλου με 84-78.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο γιος νίκησε τον πατέρα του στην πρώτη αγωνιστική της φετινής σεζόν. Μάλιστα, αυτή είναι η δεύτερη νίκη του Χάρη Μαρκόπουλου απέναντι στον πατέρα του σε επίσημο παιχνίδι στα πέντε που έχουν δώσει μεταξύ τους μέχρι στιγμής. Αυτό το χρωστάει σε μεγάλο βαθμό στον Δημήτρη Τσαλδάρη, ο οποίος στην πιο κρίσιμη επίθεση της ομάδας του στο τέλος του αγώνα, ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσε τη νίκη στη Δόξα.

Η εξέλιξη:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ενθουσιασμό τον πρώτο αγώνα του πρωταθλήματος και απέκτησαν το προβάδισμα απέναντι στον ΠΑΟΚ από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Σε αυτό βοήθησε ιδιαίτερα η τριάδα Γεωργάκης, Ρόμπινσον και Ταπούτος οι οποίοι προήρθαν από τον πάγκο και έδωσαν άλλη… πνοή. Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του ήταν κακός αμυντικά και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 30-21 υπέρ της Δόξα Λευκάδας. Μάλιστα η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 13 πόντος, αφού 4 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μισού η Δόξα προηγήθηκε με 36-23. Ένα ξέσπασμα του Ανδρέα Γλυνιαδάκη όμως ήταν αυτό που μείωσε τη διαφορά, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια των Τσόχλα και Χρυσικόπουλου. Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 45-38.

Οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου κατάφεραν στο τρίτο δεκάλεπτο να ανεβάσουν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, καθώς τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, η Δόξα Λευκάδας προηγήθηκε με 59-44. Και κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Ντάριλ Μπράιαντ για τον ΠΑΟΚ, μειώνοντας και πάλι το σκορ. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ολοκληρώθηκε με 62-54 υπέρ των γηπεδούχων. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε στην τελευταία περίοδο να ανατρέψει την κατάσταση και ισοφάρισε σε 78-78, 53” πριν το τέλος. Ο Τσαλδάρης όμως με ένα τρίποντο έκοψε τα φτερά του ΠΑΟΚ, ο Κόνιαρης έκανε λάθος στην επόμενη φάση και έτσι η Δόξα επικράτησε με 84-78.

Που κρίθηκε: Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επιστρέψει από το -15 (59-44), ισοφαρίζοντας 53 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα σε 78-78, αλλά ο Δημήτρης Τσαλδάρης με μία τρίποντη βόμβα… έκοψε τα φτερά του “δικεφάλου του βορρά” και έτσι η Δόξα Λευκάδας πήρε τη νίκη.

Παίκτης – κλειδί: Ο Ντεσμάιν Ουέλς ήταν ο άνθρωπος που οδήγησε τη Δόξα Λευκάδας στη νίκη στο πρώτο παιχνίδι του πρωταθλήματος της ομάδας του. Πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 25 πόντους, διαλύοντας κάθε αμυντικό σύστημα του Σούλη Μαρκόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 45-38, 62-54, 84-78.