Εύκολη νίκη για Ολυμπιακό με “καυτούς” Λοτζέσκι και Γκριν

2016-10-08T19:12:14+00:00 2016-10-08T19:20:48+00:00.

Lefteris Moutis

08/Oct/16 19:12

Πολύ εύκολα κέρδισε ο Ολυμπιακός τον Κόροιβο (88-66) στην Αμαλιάδα στην πρεμιέρα της Α1 με τους Ματ Λοτζέσκι και Ερικ Γκριν να είναι “καυτοί”!

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Μετά τη νίκη με 51 πόντους διαφορά επί του Κολοσσού στα προημιτελικά του Κυπέλλου, ο Ολυμπιακός πέτυχε μια ακόμα νίκη με τεράστια διαφορά, αυτή τη φορά στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Οι “ερυθρόλευκοι” αγωνίστηκαν και πάλι χωρίς τον Πάτρικ Γιάνγκ, ο οποίος ταλαιπωρείται από ίωση και άπαντες στην ομάδα ανησυχούν ενόψει της πρεμιέρας στην Ευρωλίγκα με τη Ρεάλ στη Μαδρίτη την Τετάρτη.

Η αποστολή για τους πρωταθλητές στην Αμαλιάδα αποδείχθηκε εύκολη από το ξεκίνημα του αναμέτρησης, καθώς ο Κόροιβος έχασε την επαφή του με το σκορ από το 6′ (7-10). Ο Πρίντεζης ήταν εξαιρετικός πετυχαίνοντας 8 γρήγορους πόντους και αμέσως μετά έπιασε… δουλειά ο Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος πυροβολούσε κατά ριπάς!

Ο Αμερικανός με βελγικό διαβατήριο ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 4/5 τρίποντα ανεβάζοντας κατακόρυφα το ποσοστό ευστοχίας πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, το οποίο στο τέλος του ημιχρόνου ήταν καλύτερο από τα δίποντα (7/13 έναντι 5/13)!

Ο Ολυμπιακός όμως, δεν ήταν μονοδιάστατος περιμένοντας τα πάντα από τα μακρινά σουτ. Πίεσε αρκετά τους γηπεδούχους στην άμυνα, τους οδήγησε σε λάθη και έψαχνε με κάθε ευκαιρία να σκοράρει σε ανοικτό γήπεδο. Ο Ερικ Γκριν πρωταγωνίστησε σε αυτές τις φάσεις δημιουργώντας συνεχώς ρήγματα με το παιχνίδι του.

Η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων έφθασε στο +20 (23-43, 18′) λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τον Αγραβάνη να βοηθά αρκετά. Το σκηνικό συνεχίστηκε με ανάλογους ρυθμούς και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Παπανικολάου, Μάντζαρης βοήθησαν επιθετικά να οδηγηθεί η διαφορά στο +25 (33-58, 27′).

Ο Κόροιβος προσπαθούσε να μειώσει το σκορ στηριζόμενος σχεδόν αποκλειστικά στους Αμερικανούς του. Ο Μπράουν μονοπώλησε τις επιθέσεις στο πρώτο ημίχρονο όντας όμως, αρκετά άστοχος. Στη συνέχεια πήραν περισσότερες πρωτοβουλίες οι Γκότσερ και Χολ με τον δεύτερο να τελειώνει αρκετές φάσεις με εντυπωσιακό τρόπο, ενώ σημαντική ήταν η βοήθεια του Μιλουτίνοβιτς στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος διεύρυνε το ροτέισον του για να κρατήσει όλους τους παίκτες του σε καλή κατάσταση ενόψει του αγώνα στη Μαδρίτη, αλλά το προβάδισμα υπέρ του Ολυμπιακού παρέμενε σταθερά τουλάχιστον στο +20, παρότι η εικόνα των φιλοξενούμενων δεν ήταν τόσο καλή στο δεύτερο ημίχρονο, όσο στο πρώτο.

Οι Λοτζέσκι και Γκριν ωστόσο, συνέχισαν μέχρι τέλους να είναι καυτοί στο σκοράρισμα και στα τελευταία λεπτά η “ατραξιόν” του αγώνα ήταν η χρησιμοποίηση του 15χρονου Κάτζου που πήρε την ευκαιρία να ντεμπουτάρει στην Α1 από τον Ντίνο Καλαμπάκο στο δικό του ντεμπούτο στη μεγάλη κατηγορία ως πρώτος προπονητής.