Ουσάκ και ΜακΚίσιτς “σκότωσαν” τη Φενέρ!

2016-10-09T16:03:53+00:00 2016-10-09T16:03:53+00:00.

09/Oct/16 16:03

Ήττα σοκ με το καλημέρα για τη Φενέρμπαχτσε στο τουρκικό πρωτάθλημα αφού η Ουσάκ του τρομερού ΜακΚίσιτς κατάφερε να επικρατήσει εντός έδρας…

Του Γιώργου Ορφανάκη / info@eurohoops.net

Την πρώτη της ήττα στο τουρκικό πρωτάθλημα με το… καλημέρα γνώρισε η Φενέρμπαχτσε που ηττήθηκε με 71-70 στην έδρα της Ουσάκ!

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο ασταμάτητος Σακίλ ΜακΚίσιτς με 30 πόντους (7/9 δίποντα, 3/5 δίποντα, 7/9 βολές) και 12 ριμπάουντ, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσε ο Μονρό με 14 πόντους.

Για λογαριασμό της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ο Κώστας Σλούκας είχε 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με τον Μπόγκντάνοβιτς να προσθέτει 18 πόντους και 6 ριμπάουντ. Ο Έκπε Ούντο (9π, 8ρ, 4ασ.) έχασε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση αφού αστόχησε σε κρίσιμο ζευγάρι βολών (1/2) στο τέλος.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα ιδιαίτερα ισορροπημένο παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά οι εναλλαγές του σκορ ήταν συνεχείς με την Ουσάκ να προηγείται με 8-2 στο 4′ αλλά τη Φενέρ να ανατρέπει την εις βάρος της κατάσταση και να περνάει μπροστά με 17-12.

H συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη αφού οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη (8) των παικτών του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και με πόντους στον αιφνιδιασμό ξέφυγαν ακόμα και με +9 (35-26). O Σακίλ ΜακΚίσιτς έκανε ό,τι ήθελε πάνω στο παρκέ, τα τρίποντα δεν μπήκαν (2/8) και κάπως έτσι η Φενέρ πήγε στα αποδυτήρια κυνηγώντας στο σκορ με 40-33.

Οι φωνές του… κατακόκκινου Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν κατάφεραν να “ξυπνήσουν” τη Φενέρ που συνέχισε να παρουσιάζει την ίδια προβληματική εικόνα μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου (48-36). O παίκτης που ανέλαβε να ξεκολλήσει τους φιλοξενούμενους ωστόσο ήταν ο Κώστας Σλούκας ο οποίος με διαδοχικά καλάθια μείωσε σε 48-45. Η Ουσάκ είχε και πάλι την λύση αφού ο ασταμάτητος ΜακΚίσιτς έφτασε ήδη τους 23 πόντους και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 58-51 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ αφού τέσσερα λεπτά ήταν αρκετά για τη Φενέρ ώστε να τρέξει επί μέρους σκορ 11-3 και με τρίποντο του Ντίξον να περάσει μπροστά με 62-61 (34′). Από αυτό το σημείο και μέχρι το τέλος η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι.

Ο Σλούκας ισοφάρισε σε 64-64 και ο ΜακΚίσιτς πέτυχε ένα τρελό τρίποντο για το 67-64 και 3.14′ να απομένουν στο ρολόι. Οι χαμένες επιθέσεις των Ντίξον και Μπογκντάνοβιτς σε συνδυασμό με τις εύστοχες βολές του Μονρό έδωσαν προβάδισμα νίκης στην Ουσάκ (70-67), όμως το κάρφωμα του Ούντο μείωσε σε 70-69 μόλις 43″ πριν τη λήξη.

Ο Μπογκντάνοβιτς έχασε τεράστια ευκαιρία για να βάλει μπροστά τη Φενέρ με άστοχο τρίποντο από την κορυφή και ο Χαζέλ διαμόρφωσε το 71-69 με 7″ να απομένουν. Ο Ούντο κέρδισε φάουλ στο τελευταίο δευτερόλεπτο όμως αστόχησε στη μία βολή με αποτέλεσμα η Φενέρ να γνωρίσει την πρώτη της ήττα στο τουρκικό πρωτάθλημα!

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-33, 58-51, 71-70