2016-10-09T14:36:06+00:00 2016-10-09T14:36:07+00:00.

09/Oct/16 14:36

Διατήρησε το αήττητο της η Ανδόρα με επιβλητική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Η Ανδόρα του Θανάση Αντετοκούνμπο έκανε το δύο στα δύο στο ξεκίνημα της στο ισπανικό πρωτάθλημα, πετυχαίνοντας εύκολη νίκη επί της Χοβεντούτ με 92-73.

Μετά το πρώτο ημίχρονο (46-44), η Ανδόρα κυριάρχησε στο γήπεδο, διατηρώντας το ρυθμό της στην επίθεση αλλά σταματώντας απόλυτα τους Καταλανούς στην άμυνα.

Ο Θανάσης πέτυχε μάλιστα το πρώτο του σουτ εντός πεδιάς στο πρωτάθλημα τελειώνοντας το ματς με τρεις πόντους (1/2διπ., 1/2βολ.), τέσσερα ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και δύο μπλοκ σε 16 λεπτά συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του ήταν ο Ντάβιντ Γιέλινεκ με 20 πόντους.

Ύστερα από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα σε ισάριθμα παιχνίδια, η Μάλαγα πέτυχε την πρώτη της νίκη και μάλιστα εκτός έδρας με 98-85επί της Φουενλαμπράδα. Η Ουνικάχα πέτυχε 17 (στα 25) τρίποντα που είναι ρεκόρ για την ACB
Έτσι αμφότερες οι ομάδες έχουν τώρα ρεκόρ 1-2.

Στο ντέρμπι των ουραγών και χωρίς νίκη στα πρώτα δύο παιχνίδια, η Εστουδιάντες ήταν αυτή που πανηγύρισε την πρώτη της φετινή επιτυχία με μεγάλο διπλό επί της Ομπραντόιρο με 70-64.

Η Μούρθια διατήρησε το αήττητο στο γήπεδο της (2-1 συνολικά) ισοπεδώνοντας τη Μανρέσα (1-2) με 85-61, που σε κανένα σημείο δεν έγινε απειλητική μετά το 29-9 στο πρώτο δεκάλεπτο. Εξαιρετικός ήταν ο Μπενίτε με 23 πόντους, ενώ ο Καμπάτσο μοίρασε 10 τελικές πάσες.

Τα αποτελέσματα

Ανδόρα-Χοβεντούτ 92-73 (Γιέλινεκ 20, Μαρτίν 18- Λούκα Μπογκντάνοβιτς 12, Χιέλο 12).
Φουενλαμπράδα-Μάλαγα 85-98 (Κρουζ 19, Πάουνιτς 17-Τζαμάρ Σμιθ 20, Μούσλι, Νέντοβιτς 17)
Ομπραντόιρο- Εστουδιάντες 64-73 (ΜακΚόνελ 14, Ουίτινγκτον 13- Έντουιν Τζάκσον 17, Φερνάντεθ 13)
Μούρθια-Μανρέσα 85-61 (Μπενίτε 23, Ράντοβιτς 11- Τραπάνι 13, Σαγκς 10)