“Χτίζει” παράδοση στην Πάτρα η ΑΕΚ!

2016-10-09T18:01:44+00:00 2016-10-09T19:15:20+00:00.

09/Oct/16 18:01

Η ΑΕΚ μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα καθώς επικράτησε του Απόλλωνα στην Πάτρα με 77-59.

Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική σεζόν που η “Ένωση” περνάει από την αχαϊκή πρωτεύουσα, ενώ γενικότερα από τότε που επέστρεψε στη “μεγάλη” κατηγορία μετράει μόνο νίκες (σε συνολικά πέντε ματς) επί του Απόλλωνα.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αλλά στην τέταρτη περίοδο “μίλησε” η ποιότητα της ΑΕΚ, η οποία έκανε επιμέρους 20-8. Ο Μάικ Ντίξον για ακόμα ένα ματς ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του ενώ το… λιθαράκι τους έβαλαν σχεδόν όλοι οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με 8 γρήγορους πόντους του Μαυροειδή η ΑΕΚ έδειξε διάθεση να επιβάλει από το ξεκίνημα τον ρυθμό της. Οι παίκτες του Ζντοβτς ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί, ξεκινώντας με 11/18 σουτ και δεν υπέπεσαν σε λάθος στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι, όμως, εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά “κενά” κι έμειναν κοντά στο σκορ ενώ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου πέρασαν μπροστά με 25-24. Οι παίκτες του Μέξα πίεσαν στην άμυνα και δημιούργησαν προβλήματα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι υπέπεσαν σε εννιά λάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Απόλλωνας περιόρισε τον Μαυροειδή και με τους Τσιάρα (9π.) και Βεργίνη (7π.) να τραβούν το κουπί στην επίθεση προέβαλε σθεναρή αντίσταση στην ΑΕΚ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με την αναμέτρηση να έχει χαρακτήρα ντέρμπι κι αμφότερες έδειξαν αρκετά νευρικές στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ντίξον “ξεκόλλησε” την “Ένωση”, η οποία προηγήθηκε με +8 (47-39 στο 26’) ενώ λύσεις έδωσε κι ο Ουίλιαμς.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 51-59 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ενώ με τον Ιβάνοβιτς να δίνει λύσεις σε άμυνα και επίθεση η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +11 (66-55 στο 33’). Κάπου εκεί ο Απόλλωνας παρέδωσε πνεύμα με τη διαφορά να φτάνει στο +15 (72-57 στο 38’) για τους “κιτρινόμαυρους”.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης… Όταν ο Απόλλωνας έβγαλε σημάδια κόπωσης στο παιχνίδι του, την ώρα που η ΑΕΚ πήρε από… κάτι από αρκετούς παίκτες της. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Νίκολα Ιβάνοβιτς (6π., 2ρ., 3ας., 1κλ.), ο οποίος ήταν πολύ καλός στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΠΑΙΚΤΗΣ ΚΛΕΙΔΙ

Ο Μάικ Ντίξον εξελίσσεται στον μεγάλο πρωταγωνιστή της ΑΕΚ. Αυτό ήταν και στην Πάτρα… Είχε μεν κάποιες κακές επιλογές αλλά γενικά ήταν πολύ καλός κάτι που φαίνεται κι από το σκοράρισμα του. Συγκεκριμένα, σημείωσε 19 πόντους με 6/10 σουτ, 4/4 βολές κι έκανε σίγουρα τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 35-35, 51-57, 59-77.