2016-10-12T22:49:14+00:00 2016-10-13T01:14:03+00:00.

Lefteris Moutis

12/Oct/16 22:49

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας η Ρεάλ κέρδισε τον Ολυμπιακό με 83-65 στη Μαδρίτη έχοντας περισσότερες λύσεις επιθετικά και μεγαλύτερο βάθος με τον Γιούλ να κάνει… όργια στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Πειραιώτες ηττήθηκαν στην πρώτη αγωνιστική της σεζόν με 18 πόντους διαφορά, παρότι μέχρι τις αρχές της τελευταίας περιόδου ήταν κοντά στο σκορ και έδειχναν ότι θα μπορούσαν να μείνουν ανταγωνιστικοί μέχρι τέλους.

Οι Σπανούλης, Πρίντεζης και Λοτζέσκι δεν ήταν αρκετοί για να κρατήσουν τους “ερυθρολεύκους” ζωντανούς στη Μαδρίτη, απέναντι στη Ρεάλ που παρουσίασε μεγαλύτερο πλουραλισμό, λύσεις και προσαρμοστικότητα στο παιχνίδι.

Η Ρεάλ καλείται από το ξεκίνημα της σεζόν να προσαρμοστεί στη νέα εποχή, χωρίς τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ, αλλά στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας, ο μέχρι πρότινος… διόσκουρος του, Σέρχιο Γιούλ, αποφάσισε να δείξει ότι μπορεί να ηγηθεί και μόνος του της περιφέρειας της “βασίλισσας”.

Ο Ισπανός γκαρντ διέλυσε την άμυνα του Ολυμπιακού στο πρώτο δεκάλεπτο σκοράροντας 15 πόντους με απόλυτα ποσοστά ευστοχίας (2/2 διπ., 3/3 τριπ., 2/2 βολές) σε μια ξέφρενη περίοδο που εκτόξευσε την αυτοπεποίθηση της ομάδας του. Ο Γιούλ κατάφερε με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου να έχει σκοράρει τους 15 από τους συνολικά 24 πόντους των γηπεδούχων, καθώς αρχικά “σημάδεψε” τα αργά πόδια του Μιλουτίνοφ, ο Βαγγέλης Μάντζαρης δεν μπορούσε να τον σταματήσει και από κάποιο σημείο και μετά πέτυχε και δύσκολα σουτ υπό πίεση.

Ο Ολυμπιακός σε αυτό το διάστημα προσπάθησε να φθείρει τη Ρεάλ κοντά στο καλάθι με τον Πρίντεζη να κάνει εξαιρετική δουλειά, ενώ σημαντικές ήταν και οι ανάσες που έδωσαν τα δυο τρίποντα του Σπανούλη στο ξεκίνημα.

Η Ρεάλ είχε σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου το προβάδισμα στο σκορ φθάνοντας και στο +8 (31-23, 13′), όταν πια ο Γιούλ είχε περάσει στον πάγκο με τους Ντόντσιτς και Ντρέιπερ να προσπαθούν να τον αναπληρώσουν.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιστρέψει σε απόσταση αναπνοής χάρη στον Δημήτρη Αγραβάνη, ο οποίος πέτυχε 6 πόντους, όταν η ομάδα του έδειχνε να κολλά, τον Ντάνιελ Χάκετ που έβγαλε ενέργεια και έδωσε επιθετικές ανάσες, αλλά και τον Κεμ Μπιρτς που βοήθησε αποτελεσματικά στην κυριαρχία των “ερυθρολεύκων” στα επιθετικά ριμπάουντ.

Η Ρεάλ διατηρούσε συνεχώς μικρή υπέρ της διαφορά με τους Κάρολ και Ρέγες να καλύπτουν τον Γιούλ που σίγησε στο δεύτερο δεκάλεπτο (40-34, 18′). Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τους Πρίντεζη και Σπανούλη (42-42, 21′) να ηγούνται της προσπάθειας.

Η Ρεάλ ξέφυγε ξανά (47-43, 23′), αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει το προβάδισμα όταν ο Σπανούλης πέτυχε 4 πόντους, εκμεταλλεύτηκε τον Μπιρτς και ο Μάντζαρης ευστόχησε σε τρίποντο για το 49-51 (27′).

Η επιστροφή του Γιούλ όμως, σε… κέφια, αβίαστα λάθη των Πειραιωτών, εύκολα καλάθια της Ρεάλ στο ανοικτό γήπεδο και η αχρείαστη τεχνική ποινή του Αγραβάνη έφεραν τη Ρεάλ για πρώτη φορά στο +11 (64-53, 31′)!

Ο Ματ Λοτζέσκι με τρία συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 71-63 (34′), αλλά η “βασίλισσα” είχε βρει πια ρυθμό. Ο Ράντολφ ανέβασε την απόδοση του και οι συμπαίκτες του τον σημάδευαν συνεχώς “χτυπώντας” τους Αγραβάνη και Πρίντεζη, ο Χάντερ έγινε αποτελεσματικός “πληγώνοντας” την πρώην ομάδα του και η Ρεάλ έφθασε ξανά στο +11 (71-60).

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει λύση στο σκοράρισμα πέρα από τον Λοτζέσκι (πέτυχε μόλις ένα καλάθι στα τελευταία έξι λεπτά της αναμέτρησης) και έτσι η διαφορά στο φινάλε ανέβηκε μέχρι και στους 18 πόντους (83-65).