ΤΣΣΚΑ 109 πόντων που… τρομάζει!

2016-10-13T20:48:35+00:00 2016-10-13T21:13:28+00:00.

13/Oct/16 20:48

Η ΤΣΣΚΑ χάρισε μία μοναδική παράσταση στο μπασκετικό κοινό μέσα στην έδρα της Γαλατασαράι και έστειλε μήνυμα σε όλους τους αντιπάλους ενόψει συνέχειας…

Η ΤΣΣΚΑ χάρισε μία μοναδική παράσταση στο μπασκετικό κοινό και επικρατώντας με το επιβλητικό 109-84 μέσα στην έδρα της Γαλατασαράι έστειλε μήνυμα σε όλους τους αντιπάλους ενόψει συνέχειας.

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι… “Splash brothers” της Ευρώπης, Μίλος Τεόντοσιτς (20π, 11ασ) και Νάντο Ντε Κολό (22π, 4ασ.) που συνδύασαν ουσία και θέαμα.

Οι Σινάν Γκιουλέρ με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων που δεν κατάφεραν να σταματήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Με τον ρυθμό να είναι διαβολεμένος στα πρώτα λεπτά και τις δύο ομάδες να σουτάρουν με ιδιαίτερα υψηλά ποσοστά η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 12-10 (5′) δια χειρός Νάντο Ντε Κολό. O κορυφαίος της Γαλατασαράι, Σινάν Γκιουλέρ, μείωσε προσωρινά σε 22-18, όμως οι εξαιρετικές δημιουργίες του Μίλος Τεόντοσιτς χάρισαν προβάδισμα με 27-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως ο Σέρβος γκαρντ έφτασε τις 3 ασίστ σε μόλις 4 λεπτά συμμετοχής με τους φιλοξενούμενους να σουτάρουν με 9/13 δίποντα.

Το ξέσπασμα του Ρας Σμιθ έφερε τους Τούρκους στο -4 (31-27) όμως η άμεση αντίδραση της ΤΣΣΚΑ διαμόρφωσε το 39-29 και ανάγκασε τον Εργκίν Αταμάν να καλέσει σε τάιμ άουτ βλέποντας τη διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα. Προϊόντος του χρόνου η Γαλατασαράι άρχισε να χάνει ακόμα περισσότερο την επαφή της στο σκορ αφού ο Τεόντοσιτς έκανε ό,τι ήθελε (4/6 τρίποντα, 4 ασίστ) και ο επίσης εντυπωσιακός Τζάκσον βοήθησαν ώστε να ανέβει ο δείκτης του σκορ στο 46-31.

Οι αποφάσεις των διαιτητών εξόργισαν τους γηπεδούχους, ο Ντέντμον αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές λόγω “flopping” και η… διαστημική ΤΣΣΚΑ πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 57-45.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Αταμάν μπήκαν αγριεμένοι και κατάφεραν να ανατρέψουν ως ένα βαθμό την εις βάρος τους κατάσταση. Ο πολύ θετικός Τάιους διαμόρφωσε το 61-54 και ο Πρέλτζιτς από την περιφέρεια μείωσε σε 71-66 βάζοντας “φωτιά” στις εξέδρες του “Abdi Ipekci”.  Ό,τι έχτιζαν οι γηπεδούχοι όμως σε όλη την περίοδο το γκρέμισε η επίθεση της ΤΣΣΚΑ μέσα σε λίγα λεπτά αφού ένα τρίλεπτο ήταν αρκετό για να “τρέξει” σερί 11-0 και να “καθαρίσει” επί της ουσίας την υπόθεση νίκη (90-71, 32′).

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να συνδυάσουν ουσία και πολύ θέαμα! Ο Τεόντοσιτς μοίραζε τη μία ασίστ μετά την άλλη με αποτέλεσμα να φτάσει τις 11 και ο Νάντο Ντε Κολό πρόσθεσε 22 πόντους με τους δύο τους να είναι απολαυστικοί. Η διαφορά έφτασε ακόμα και το +27 (99-73) με την επίθεση της ΤΣΣΚΑ να τρομάζει και να στέλνει μήνυμα σε όλους τους αντιπάλους ενόψει συνέχειας.

Που κρίθηκε: Κάτι παραπάνω από εντυπωσιακοί ήταν οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη στην επίθεση αφού… πρόλαβαν να πετύχουν 57 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 109 συνολικά! Με αυτή την επίδοση δεν γίνεται να χάσει κάποια ομάδα εκτός έδρας…

Παίκτης-κλειδί: Η ΤΣΣΚΑ έχει τους δικούς της… Splash Brothers! Ο λόγος φυσικά για τους Μίλος Τεόντοσιτς (20π, 11ασ) και Νάντο Ντε Κολό (22π, 4ασ) που αποτελούν ένα από τα κορυφαία δίδυμα που έχουν εμφανιστεί ποτέ στα Ευρωπαϊκά γήπεδα. Ήταν εντυπωσιακοί στη νίκη επί της Γαλατασαράι και μοιράζονται το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη.