Φενέρ: Σώθηκε από του… Αντρέα τα δόντια!

2016-10-14T21:17:17+00:00 2016-10-14T21:32:39+00:00.

14/Oct/16 21:17

Η Φενέρμπαχτσε “τρόμαξε” αλλά τελικά κατάφερε να λυγίσει την Μπάμπεργκ με 67-66, με τους πρωταθλητές Γερμανίας να αστοχούν σε τρίποντο στο φινάλε!

Η ομάδα του Νίκου Ζήση αποδείχθηκε κακός μπελάς για την Φενέρ, η οποία είδε τον Βέσελι να έχει 0/2 βολές λίγο πριν το φινάλε αλλά ο Νίκολο Μέλι ήταν άστοχος στο τέλος! Πριν τις βολές του Τσέχου φόργουορντ, ο Μίλερ αστόχησε σε τρίποντο.

Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν ο κορυφαίος της Μπάμπεργκ, για την οποία έκανε εξαιρετική δουλειά ο Νίκος Ζήσης. Τη διαφορά για τη Φενέρ έκανε ο Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος πέτυχε ορισμένα κρίσιμα τρίποντα στην τέταρτη περίοδο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Νίκος Ζήσης έκανε εξαιρετική δουλειά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης τόσο στο οργανωτικό όσο και στο εκτελεστικό κομμάτι με αποτέλεσμα η Μπάμπεργκ να μπει δυνατά στην αναμέτρηση και να κλείσει την πρώτη περίοδο, ούσα μπροστά.

Συγκεκριμένα, ο Έλληνας γκαρντ τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 7 πόντους και 4 ασίστ αλλά στη δεύτερη περίοδο η γερμανική ομάδα αντιμετώπισε προβλήματα στο σκοράρισμα κι η αποδοτικότητα της έπεσε στο μισό (βλ. 11 πόντους).

Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από τους Ούντο και Βέσελι και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση, περνώντας μπροστά με 35-30 (18’), ενώ με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε στο +8 (41-33).

Ο Μίλερ, όμως, βρέθηκε σε εξαιρετική κατάσταση και με διαδοχικούς πόντους έβαλε και πάλι τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ (44-43 στο 26’). Αυτός που έδωσε… ανάσα στην ομάδα του Ομπράντοβιτς ήταν ο Ντίξον με τα τρίποντα του, με τη διαφορά να φτάνει και πάλι στο +9 (53-46).

Η Μπάμπεργκ, όμως, δεν έλεγε να «ξεκολλήσει» και στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν πίσω μόλις για 2 πόντους (53-51). Η Φενέρ ξεκίνησε με 5-0 την περίοδο αλλά όσο και να μπορούσε η ομάδα του Τρινκέρι έβρισκε τον τρόπο να μείνει κοντά στο σκορ.

Με τους Ζήση και Μίλερ να τραβάνε το κουπί στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 62-58 (36’) αλλά τα τρίποντα του Μπογκντάνοβιτς έμοιαζαν με… λύτρωση. Ο Σέρβος γκαρντ έκανε το 65-60 αλλά είδε τον Στρέλνιεκς να απαντά…

Αυτό που έκανε άλλωστε σε όλο το ματς η Μπάμπεργκ, η οποία με διαδοχικές βολές του Μίλερ πέρασε μπροστά με 66-65, 1’22’’ πριν το φινάλε! Ο Άντιτς ήταν ψύχραιμος κι έκανε 67-66, 1’13’’ πριν το τέλος, ο Μίλερ αστόχησε σε τρίποντο αλλά ο Βέσελι είχε 0/2 βολές! Η Μπάμπεργκ είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη αλλά το τρίποντο του Μέλι ήταν άστοχο στην εκπνοή του αγώνα